Verheugen'in gözü TCK'da

İstanbul'da dün yaptığı ziyaretlerden sonra Brüksel'e dönen AB Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Atatürk Havalimanı'nda Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

İSTANBUL - İstanbul'da dün yaptığı ziyaretlerden sonra Brüksel'e dönen AB Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Atatürk Havalimanı'nda Türkiye ziyaretini değerlendirdi.
Siyasi ve ekonomik açıdan Güneydoğu'nun istikrarlı bir bölge haline getirilmesinin önemli olduğunu belirten Verheugen, bunun için uygulanması gereken stratejiyi şöyle açıkladı: "Bunlardan biri kültürel hakların iade edilmesi. Bununla ilgili çok iyi bir başlangıç yapıldı. Anadilde yayın ve farklı dillerde eğitim başladı. Bu devam ettirilmeli. Ayrıca sosyoekonomik durum geliştirilmeli ve buradaki eşitsizlikler ortadan kaldırılmalı."
Eksiklikler de belirtilecek
Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) değişikliklere de değinen Verheugen, "Nihai kararları TBMM verecek. Biz de bu konu hakkında değerlendirmemizi yapacağız. Tabii ki Türkiye ile ilgili ilerleme raporumuzu tamamlamadan önce" dedi. İlerleme raporunun 6 Ekim'de sunulacağını belirten Verheugen, şöyle devam etti:
"Şundan kesin eminim ki Türkiye gerçekten AB'ye girmeye çok kararlı görünüyor. Bizim değerlendirmemiz son derece adil ve tarafsız bir değerlendirme olacak. Kaydedilen ilerlemeleri değerlendirirken, eksiklerin de altını çizeceğiz. Bugüne kadar başarılıydınız. AB, Türkiye'nin demokratikleştirilmesi ve modernleştirilmesinde önemli bir katalizör görevi üstlendi."
Terör saldırısına yanıt yok
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Verheugen, Diyarbakır'da terör saldırısı sonucu bir polisin öldürülmesiyle ilgili bir soruya, "Bu konu benim görev ve sorumluluk alanıma girmez" yanıtını verdi.
Zina konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine de Verheugen, "Sadece zina değil, TCK'nın tamamı büyük önem taşıyor. TCK modernleşmenin çok önemli bir noktası. Biz de değerlendirmemizi yapacağız. TBMM kararını verecek. Ancak mutlaka çok dikkatli olunması gerekiyor. Kesinlikle bir yanlış anlamaya mahal vermemeli" diye konuştu.