Vetoya karşı reform

Sezer'e yüklendi
Başbakan Erdoğan, bir aydır ülke gündemini rehin alan YÖK Yasası'nı dondurup askıya aldıklarını söyledi. "Bu vesileyle kimin demokrat olup olmadığını gördük" sözleriyle Cumhurbaşkanı Sezer'i eleştiren Erdoğan, yasanın kapsamlı reform paketleri içinde yeni dönemde ele alınacağını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı seçimi
Erdoğan şunları söyledi: Soruyorum, 20 yıllık YÖK sorunu çözüldü mü? Haksız rekabet aşıldı mı? Kimse millet iradesini temsil eden Meclis çoğunluğunu küçümsemekle istikrara hizmet edemez. Cumhurbaşkanı'nı da Meclis çoğunluk esasına göre seçti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, bir aydır Türkiye'nin gündemini oluşturan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen YÖK Yasası'nı askıya aldıklarını açıkladı. "Bu vesileyle kimin demokrat olup olmadığını gördük" sözleriyle Sezer'i hedef alan Erdoğan, veto gerekçelerine değinmedi. Başbakan, partisinin dünkü grup toplantısında şunları söyledi:
YÖK sorunu çözüldü mü?: Yasa geri gönderildi, peki soruyorum şimdi ne oldu? 20 yıllık YÖK sorunu çözüldü mü? Çocuklarımızın önündeki haksız rekabet aşıldı mı? Bundan sanayicimiz mi kazanacak, ihracatımız mı artacak? Türkiye'nin mesleki eğitim sorunu çözülmüş oldu mu?
Meclis'i tahkir: Kimse millet iradesini temsil eden Meclis çoğunluğunu küçümsemekle ülkede istikrara hizmet edemez. Millet adına soruyorum: Seçimler niye yapılıyor? Seçimler millet iradesinin parlamentoya yansıması ve parlamentoda millet adına çoğunluk esasına göre kararlar alınsın diye yapılıyor. Parlamentolarda azınlığın çoğunluğa tahakküm ettiğine hiç rastladınız mı?
'Çoğunluğu küçümsemeyin'
Hukuk devleti kimseye hukukun üstüne çıkma hakkı ve yetkisi vermez. Meclis'teki çoğunluğu dikkate almamak Meclis'i tahkir etmek, aşağılamak anlamına gelir. Meclisi tahkir etmek milleti tahkir etmektir. Kimse AKP'ye millet tarafından verilen çoğunluğu küçümsemeye ya da yok saymaya kalkmasın. Biz ne zaman milletle ters düşersek, zaten millet bizi de sandığa gömer. Bırakın bunu millet yapsın. Millet iradesini bu Meclis temsil ettiği içindir ki, Meclis milletle birlikte anılan en yüce kurum. Unutmayalım Cumhurbaşkanı'nı da bu Meclis seçti. Hem de çoğunluk esasına göre seçmiştir.
Temel değerler: Türkiye'nin kabul ettiği temel değerlerle çatışmayacağız. Ülkede bir rejim tartışması yok ve asla olmayacak. Sistem tartışmalarını rejim tartışması gibi değerlendirmek son derece haksız ve yanlış. Bir bardak suda fırtına koparmak isteyenler bekledikleri fırtına kopmayınca vehim, korku, öcü ve heyulalar üretmeye çalışıyor.
Fırsat eşitliği sağlanamadı: Hiç kimse devletin temel esasları içinde işleyen millet iradesinin üstüne çıkmaya çalışan ideologluk görevine soyunmamalı. Gerilim alanlarından biri de eğitim. Anayasal bir hak olan eğitimde fırsat eşitliği sağlanamadı.
Halk değerlendirecek: Geçmişte hiçbir yanlış kararın millet vicdanında kabul görmediği gibi, eminim bu gelişme de halkın vicdanında hakkıyla değerlendirilecek ve kabul edilmeyecek. Önyargı ve niyet okumalar nedeniyle olay mecrasından çıkarıldı.
Dondurduk: 2B orman arazilerinin satışıyla ilgili yasada olduğu gibi YÖK Yasası'nı da bir süre askıya aldık, dondurduk. Çok kapsamlı getireceğimiz reform paketlerinin içine sokacağız. Yasayı, yeni yasama döneminde ele alacağız. Böylece kimin demokrat kimin demokrat olmadığını da gördük.
Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısının basına kapalı bölümünde ise YÖK'le ilgili kararı anlatırken şunları söyledi: "Artık bizim gündemimizden
çıkmıştır, buna takılıp kalmayın. Yapılacak çok işimiz var. Öncelikli olarak AB yasaları var. Gelecek dönem daha geniş getirebiliriz."