Veznede tezkere

Veznede tezkere
Veznede tezkere

Fotoğraf: KAYHAN ÖZER/AA

Başbakan bedelliyi açıkladı. 30 yaşından gün alanlar 30 bin TL'yi ister peşin ister başvururken yarısını, 6 ay içinde de kalanını ödeyecek.

ANKARA -  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dört gözle beklenen ‘bedelli askerlik’ konusunda son noktayı koydu. Partisinin dünkü grup toplantısında Başbakan, bedelli askerlik yasasının Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte 30 yaşından gün almış olanların 30 bin TL verdikleri takdirde askerlik yapmış sayılacağını açıkladı. Dövizli askerlikteki 38 yaş sınırının kaldırıldığını, yurtdışında olanların da 10 bin euro karşılığında bu haktan faydalanacaklarını söyledi. Bedelli ve dövizli askerlikten yararlanan vatandaşlar 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olacak. Yani kışlada bir saniye geçirmeden banka veznesinden tezkereyi alacaklar.
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı bedelli askerlikle ilgili yasa tasarısı dün jet hızıyla Meclis’e sunuldu. Milli Savunma Komisyonu da aynı hızla görüşme kararı aldı. Tasarı yarın saat 16.00’da ele alınacak. 

Potansiyel, 460 bin kişi
Tasarıya göre, yedek subay ve askerlik kanununa tabi yükümlüler, kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde askerlik şubelerine başvuru yapabilecek. 30 bin lirayı ödeyenler temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. Başvuruda bulunanlar 30 bin liranın başvuru sırasında ya tamamını ya da başvuru sırasında yarısını, diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödeyebilecekler.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten 460 bin kişinin yararlanabileceğini söyledi. Yılmaz, bedelli askerlik için ikinci taksiti ödemeyenin hakkının yanacağını da ifade etti. Ancak yasa tasarısında ikinci taksitin ödenmemesi halinde ne olacağına ilişkin bir hüküm yer almadı. Tasarıda ödenecek paraların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Ziraat Bankası’nda açılacak özel hesaba yatırılacağı belirtilerek, “Bedelin ödenme ve usul ve esasları ile kaynağın kullanılmasına ilişkin diğer hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlenir” denildi. Bedelli askerlikten yararlanan yükümlülükler hakkında yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma, kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar da sona erecek. 

Şartlar değişmeyecek
Yasadan önce dövizli askerlik için başvuranlar için başvuru tarihinden önceki mevzuat hükümleri uygulanacak ancak bu yükümlüler de askerlik eğitimine tabi tutulmayacaklar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısı sonrasında sorular üzerine bedelli askerlik uygulamasındaki şartlarda herhangi bir değişiklik olmayacağını bildirdi. Bedelli askerlik konusunun ne zaman yasalaşacağı sorusu üzerine Erdoğan, “Niyetimiz zamanı uzatmadan süratle bitirmek. Bu hafta sonuna kadar bitebilir”dedi. “Komisyonda yaşın, ücretin düşme ihtimali var mı” sorusuna ise Erdoğan, “Hiçbir şey olmaz” yanıtını verdi. “Bedelin ödemesindeki vadeyle ilgili bir durum olur mu” sorusu üzerine Erdoğan, “O bankalarla alakalı bir sorun. Bizim şeyimiz 6 ay. Bankalara gidenler bankalardan bu krediyi anlaştıkları şekilde alabilirler” diye konuştu.
Başbakan’ın açıkladığı bedelli planına dair ilk eleştiriler ise pahalı olduğu yönünde. 1987, 1992 ve 1999 yıllarında getirilen bedelli askerlikten toplam 125 bin 834 kişi yararlandı. 1987’de 18 bin 433, 1992’de 35 bin 111, 1999’da ise 72 bin 290 kişi yararlandı. 1999 yılında çıkarılan bedelli askerlikte bedel 15 bin marktı. Bu da şimdiki kurla 18 bin lira civarına denk geliyor.

Yasa çıkmadan kredi çıktı
Bedelli ile ilgili olarak bankalar Başbakan’ın açıklamasıyla birlikte kredi yarışına girdi. Denizbank, 60 aya varan vade seçenekleriyle, masrafsız ve 3 ay ötelemeli kredi imkânı sundu. TEB’in sloganı ise ‘Önce TEB Şubesi Sonra Askerlik Şubesi’. Garanti de krediyi açıkladı.

5 soruda bedelli

1- Kİmler yararlanacak?
Yasanın çıktığı günden itibaren 30 yaşından gün almış ve fiilen askerlik hizmetine başlamamış herkes haktan yararlanacak. Örneğin, yasa dün çıksaydı 21 Kasım 1982’de doğanlar yararlanabilecekti.

2- Ödeme nasıl yapılacak?
Bedellide tek fiyat uygulandı. Herkes 30 bin lira ödeyecek. İsteyen hepsini, isteyen iki taksitte ödeyebilecek. Ancak ilk taksit, başvuru yapıldığı gün yatırılacak. Geri kalan tutar da 6 ay içerisinde ödenecek.

3- Askere gİdİlecek mİ?
Bedelli askerler bu sefer 21 günlük temel eğitimden de muaf tutuluyor. Yani askerlik şubesine dilekçesini verip ödemesini tamamlayanlar bir saniye bile kışlaya adım atmayacak.

4- Taksİt ödenmezse ne olacak?
Bedellinin ikinci taksitini bahsedilen süre içerisinde ödemeyenlerin hakkı kaybolacak. Bu durumda İlk taksitin geri ödenip ödenmeyeceği yasada belirtilecek.

5- Gelİr nerede kullanılacak?
Şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, muhtaç erbaş ve er aileleri ile TSK’ya, Jandarma Genel Komutanlığı’na, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardımda kullanılacak.

‘Bugün Dersim ile ilgili yeni belgeleri açıklayacağım’
Başbakan Erdoğan, CHP ile yeniden giriştiği Dersim polemiğinde bir adım daha attı. Erdoğan, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na, “CHP’nin başında Tuncelili bir Genel Başkanın bulunması, bir aşiret mensubu genel başkanın bulunması, Dersim faciasıyla yüzleşmek adına CHP için eşsiz bir imkândır. Bunu söylediğimde rahatsız oldu beyefendi, niye? Tuncelilisin işte, bunu söyle, neden kaçınıyorsun? Aşiretini, mensup inanç sistemini söyle” diye seslendi. Başbakan, partisinin bugünkü il başkanları toplantısında Dersim ile ilgili yeni belgeleri paylaşacaklarını da söyledi. 

Sakık’tan sert çıkış
Öte yandan BDP Milletvekili Sırrı Sakık, Plan Bütçe Komisyonu’nda “Hitler Yahudiler için ne ise o dönemin aktörleri de benim için aynı şeyi ifade ediyor” diye konuştu.

‘Vicdani ret konusu kesinlikle hükümetin gündeminde yok’
Başbakan Erdoğan, konuşmasında vicdani reddin ‘asla’ hükümetin gündeminde olmadığını, bu konuda çıkan haberlerin spekülasyondan öte bir anlam ifade etmediğini de söyledi. Ancak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 19 Kasım Cumartesi günü Alanya’da yaptığı açıklamada, zorunlu askerliğin devam edeceğini ama vicdani ret talebinde bulunan bir insandan askerlik süresi kadar veya askerlik süresinden daha fazla kamu hizmeti yapmasını isteyeceklerini söylemişti. Arınç, “Bunun Avrupa’da örnekleri vardır. Ya sağlıkta çalıştırırlar, ya eğitimde çalıştırırlar, ya özürlülerin hizmetinde çalıştırırlar. Vicdanı çok yufka olan insanlara böyle güzel hizmetler vermek lazım. Onlara inşallah uygun bir düzenlemeyi de yakın bir zamanda yapacağız” diye konuşmuştu.

Almanya’daki olay ‘Aşırı Sağçılar yaptı’ diyerek geçiştirilemez
Almanya’da başta Türkler olmak üzere yabancılara yönelik saldırıların aydınlığa kavuşmaya başladığını belirten Başbakan Erdoğan, şu ana kadar 8 Türk ve bir Yunanlının aşırı sağcılar tarafından katledildiğinin ortaya çıktığını hatırlattı. “Ancak meselenin sadece bir ırkçı saldırı olmadığı, derin bir yapılanmanın izlerini taşıdığı da Alman ve Türk basınında geniş biçimde yer aldı” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Açıkçası daha önce dile getirdiğim Alman vakıflarının faaliyetleri başta olmak üzere Almanya’da Türkiye, Türkler ve genel olarak yabancılar aleyhine çeşitli tertiplerin düzenlendiğini biliyoruz. Bunu son ziyaretimde Sayın Şansölye’ye de açıkladım. Bu meselenin de ‘aşırı sağcılar yaptı’ deyip geçiştirilecek kadar sığ olmadığını da hatırlattık.” (RADİKAL)