'VIP listesi yargı için büyük engel'

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yargının yolsuzluklarla mücadelede başarılı olabilmesi için Anayasa ve yasalardaki ayrıcalıkların kaldırılması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yargının yolsuzluklarla mücadelede başarılı olabilmesi için Anayasa ve yasalardaki ayrıcalıkların kaldırılması gerektiğini söyledi. Çiçek, "Savcılarımız VIP listesinde yer alanları soruşturamıyor" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Çiçek, yolsuzlukla mücadelede en önemli görevin yargıya düştüğünü, ancak hazırlık soruşturmalarını yürüten savcıların ayrıcalıklara takıldığını belirtti. Çiçek, "Ayrıcalıklar olduğu sürece yolsuzlukla mücadelede zorlandığımızı söylemek istiyorum. Mücadelenin istenip istenmediği konusunda herkesin vicdan muhasebesi yapması gerikiyor" diye konuştu.
Çiçek, VIP listesinde yer alan kişilerin bir suçla ilişkisi söz konusu olduğunda, Cumhuriyet savcılarının olayı soruşturamadığını söyledi. Belirli bir suçu soruşturan birden fazla makam bulunmasının da yolsuzlukla mücadeleyi sıkıntıya soktuğunu belirten Çiçek, zamanaşımının bitmesine bir-iki ay kala soruşturma dosyalarının yargıya intikal ettirildiğine dikkati çekti.
Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunun hatırlatılması üzerine Çiçek, "Anayasal değişiklikler de dahil olmak üzere ümit ederiz ki uzlaşma komisyonuna üyeler verilir ve Anayasa'dan başlamak üzere tüm ayrıcalıkları belli bir noktaya getirme imkânımız olur. Ümit ederim, bu dönem buna bir cevap buluruz" dedi.