VIP'ten geçişe iki alternatif

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın VIP (very important person-çok önemli kişi) salonlarından geçişin yeniden düzenlenmesi yolundaki talimatı üzerine iki alternatifli model üretildi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın VIP (very important person-çok önemli kişi) salonlarından geçişin yeniden düzenlenmesi yolundaki talimatı üzerine iki alternatifli model üretildi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve THY yetkililerinin katıldığı toplantıda belirlenen ilk modele göre, VIP, CIP'e (comercial important person-ticari açıdan önemli kişi) dönüştürülecek. VIP salonunu kullanan eski ve yeni meclis üyeleri, müşteşarlar, genel müdürler, devlet sanatçıları, istiklal madalyası sahipleri, devlet sanatçıları, hükümeti temsilen yurtdışına giden heyetler ile Türkiye'deki yabancı diplomatik misyon şefleri, dini liderler ve yabancı sendika başkanları CIP'i kullanacak. Başbakan, Bakanlar ve Genelkurmay Başkanı ise havaalanında Cumhurbaşkanı'nın kullandığı Yabancı Konuklar Köşkü Salonu'na yönlendirilecek. İkinci modelde ise VIP salonlarından sadece başbakan, bakan, Genelkurmay başkanı ve milletvekilleri yararlanabilecek. Yabancı konuklar dünya ülkelerindeki gibi 'hizmet bedeli' karşılığında VIP salonlarından yararlanabilecek.