Viyana: Türkler geliyor deyip çan mı çalalım?

Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, koalisyon ortağı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) Başkan Yardımcısı Hienz Christian Strache'nin 'Türkiye'nin üyeliğine evet derseniz koalisyonu bozarız' tehdidine, "1683'te değiliz. Dikkat, Türkler geliyor deyip çan çalamayız" yanıtı verdi.

VİYANA - Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, koalisyon ortağı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) Başkan Yardımcısı Hienz Christian Strache'nin 'Türkiye'nin üyeliğine evet derseniz koalisyonu bozarız' tehdidine, "1683'te değiliz. Dikkat, Türkler geliyor deyip çan çalamayız" yanıtı verdi. Aşırı sağcı FPÖ'nün eski lideri Jörg Haider ise Türkiye'ye desteğini yineledi.
Avusturya hükümetinin bakanlar kurulu toplantısının ardından konuya ilişkin soruları yanıtlayan Schüssel, "Önce, görev verdiğimiz komisyonun raporunu hazırlamasını bekleyeceğiz. Sonra tartışıp aralıkta kararımızı açıklayacağız" dedi. Türkiye'nin üyeliği konusunda koalisyonda suni bir tartışmanın gereksiz olduğunu belirten Schüssel, tüm partilerde Türkiye'nin üyeliğine destek verenler ile vermeyenlerin olduğunu, konunun sakince tartışılması gerektiğini vurgularken, "1683 yılında değiliz ki 'Dikkat Türkler geliyor!' deyip imdat çanları çalalım" dedi.
Aşırı sağcı FPÖ üyesi Başbakan Yardımcısı Hubert Gorbach ise kültürel, ekonomik ve siyasi nedenlerle Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu söyledi. FPÖ Genel Sekreteri Uwe Scheuch ise Strache'nin Türkiye'nin üyeliğine karşı olmakta haklı, bunu koalisyon sorunu yapmakta haksız olduğunu belirtti.
FPÖ'nün eski lideri Jörg Haider ise "Türkiye AB'ye dönerek modern bir ülke olacaksa, üyelik Türkiye'nin hakkıdır. Türkiye AB'ye üye olmaması halinde, köktendinci İslamcı bir ülke olarak teröristlerin barınağı olacak. Eğer ilk terör eylemi Avusturya'ya yönelirse, o zaman bizdeki bu düşünceler değişecektir" dedi.