Wilson: Öncelik bölgesel işbirliği

Hükümetle ilk temasını dün kuran, ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, önceliklerini 'Orta Asya, Kafkasya, İran, Irak, Suriye ve Kıbrıs konularında daha etkin işbirliği' olarak sıraladı.

ANKARA - Hükümetle ilk temasını dün kuran, ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, önceliklerini 'Orta Asya, Kafkasya, İran, Irak, Suriye ve Kıbrıs konularında daha etkin işbirliği' olarak sıraladı.
Eski Büyükelçi Eric Edelman'ın Ankara'dan ayrılmasından yaklaşık 5 ay sonra büyükelçilik makamına oturan Wilson, dün ilk temasını Dışışleri Bakanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdi. Wilson, bakanlık çıkışı yaptığı açıklamada, görev süresindeki öncelikleri hakkında bilgi verdiğini anlattı. Bu öncelikleri 'Orta Asya, Kafkasya, İran, Irak ve Suriye konularıyla Kıbrıs konusunda iki ülke arasında daha etkin işbirliği' olarak sıralayan Wilson, Türk halkının 'modernleşmesi, liberalleşmesi ve demokratikleşmesi' için de çalışacağını belirtti.
Wilson'un ikinci durağı Başbakanlık'tı. Başbakan Tayyip Erdoğanla yaptığı bir saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Wilson, "Başbakan'a, ABD hükümetinin en üst düzeyinde Türk-ABD ilişkilerine çok büyük değer verildiğini söyledim" diye konuştu.