Yalçın Akdoğan: Erdoğan'ı çözüm süreciyle ilgili açıklamaları talimattır

Yalçın Akdoğan: Erdoğan'ı çözüm süreciyle ilgili açıklamaları talimattır
Yalçın Akdoğan: Erdoğan'ı çözüm süreciyle ilgili açıklamaları talimattır
HDP'nin yaptığı son açıklamalarla çözüm sürecini zehirlediğini savunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Cumhurbaşkanının süreçle ilgili açıklamaları talimattır" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzleme Heyeti'ne karşı olduğunu açıklamış ve "Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır" demişti.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Sayın Demirtaş'ın ve Kandil'in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar sürecin ruhuna uymuyor. Gelinen aşamanın hassasiyetlerine uygun düşmemiştir, adeta süreci zehirlemiştir, iklimi bozmuştur. Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Bu sürece de bir fayda sağlamaz, öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Sayın Erdoğan'ı kimse Çözüm Süreci'ne karşı gibi bir konuma da indirgeyemez" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda sözleri bizim için talimattır. Sayın Erdoğan herhangi biri değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız hem Ak Parti 'nin Kurucu Genel Başkanıdır hem de bu siyasi hareketin lideridir. Onun pozisyonu, süreç açısından hayati önemdedir" diye konuştu.

Akdoğan şöyle devam etti:

"Ben daha önce yaptığım açıklamalarda halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdiğini, zaten sürdürülemez hale gelen sistemin, bu yeni parametreyle daha da süreci zorlaştıracağını vurgulamıştım. Bu yüzden bu, kişilerden bağımsız bir sistem sorunudur. Sayın Başbakanımız da defaatle bunu vurgulamıştır, yeni anayasa bağlamında başkanlık sistemine vurgu yapmıştır. Seçim beyannamesi çalışmalarında da bu değerlendirilen önemli bir konudur."

Erdoğan'dan izleme heyeti açıklaması: Ben bu olaya olumlu bakmıyorum

Dolmabahçe fotoğrafındaki vekil: Erdoğan sürecin mimarı, İzleme Heyeti iptal olabilir!

HDP: İzleme Heyeti kırmızı çizgimiz değil!

Ezgi Başaran yazdı. "Arınç-Gökçek kavgasının gizlediği asıl nokta"