Yalçın Akdoğan: Halk HDP'ye oy verdi ama HDP çözüm sürecini yürütemedi

Yalçın Akdoğan: Halk HDP'ye oy verdi ama HDP çözüm sürecini yürütemedi
Yalçın Akdoğan: Halk HDP'ye oy verdi ama HDP çözüm sürecini yürütemedi
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bölgede halkın HDP'ye oy vermesinin çözüm sürecini bitirdiğini çünkü HDP'nin çözüm sürecini yürütemediğini söyledi.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT Haber 'de katıldığı televizyon programında gündeme dair soruları yanıtlayarak, değerlendirmelerde bulundu.

Seçim hükümetinde görev alması için teklif götürülen muhalefet partisi milletvekillerine parti yönetiminin engel olduğuna ilişkin iddiaların sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Akdoğan, CHP ile yapılan istikşafi görüşmelerde tam uzlaşılamayan birtakım meseleler olması sebebiyle koalisyonun olamadığını söyledi. Akdoğan, MHP ile gerçekleştirilen istikşafi görüşmeleri de anımsatarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sergilediği tavır nedeniyle CHP ile yaptıkları öngörüşme aşamasına kadar bile gelemediklerini anlattı. "Yani 'bunun koalisyonu, zemini yoktur' ile başlayan bir cümleyle bu şartlar, müzakere bile edilemedi" ifadesini kullanan Akdoğan, Bahçeli'nin zaten olabilecek bütün seçenekleri tek tek sayarak, bunların olamayacağını söyleyerek, söze başladığında görüşmenin artık anlamını kaybettiğini dile getirdi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümetin kurulabilmesi için getirdiği tüm önerileri kabul etmediğini aktaran Akdoğan, "Ama baktılar ki bir toplumsal tepki oluştu, bu sefer çıkıp, 'AK Parti, bizim şartlarımızı kabul etmediği için koalisyon kurulamadı' gibi birtakım söylemler içerisine girdiler. Bu tamamen yalan" iddiasında bulundu.

Akdoğan, "Sayın Başbakanımız da madem bu iş bitti artık konuşulmuyor, sohbet faslına geçelim' diyerek, 'bakın, siz bunları görüşmediniz ama görüşseydik, ben size şunları söyleyecektim' diye artık sohbet olarak bunlar söylenmiş oldu" ifadesini kullandı.

"HDP'NİN KABİNEDE YER ALMASININ VEBALİ MHP'NİN"

HDP'nin kabinede yer almasını "vebal" olarak niteleyen Akdoğan, "HDP'yi kabineye sokan şartları hazırlayan MHP'dir, bunun siyasi vebali MHP'ye ait. Yani, MHP erken seçime bir şekilde destek verseydi, Sayın Bahçeli, Sayın Başbakanımızla görüşmesinde çok açık söyledi. 'Meclis'e seçim önerisini getirirseniz, biz katılırız ve 'hayır' deriz.' Seçim hükümetine de girmiyorsunuz. Ne olacak o zaman? Sizin bu tavrınız, her şeye karşı çıkan, olumsuz bakan tavrınız buna sebep oldu" diye konuştu.

HDP'den teklif götürülen isimler sorulan Akdoğan, şunları söyledi:

"Başbakanımız bütün partiler için bu isimleri belirlerken ehliyet, liyakat ve uyum kriterlerini saydı. O kişinin belli bir tecrübesi olması, birikimi olması yani devlet iradesinde, sivil toplumda belli bir tecrübeye sahip olması, bir şekilde hükümet içinde de bir uyum ortaya koyabilmesi, böyle baktığımızda elbette ona uygun isimler belirlendi. Elbette, Türkiye ortalamasına konuşma vasfına sahip olan, yani Türkiye ortalamasına söyleyecek sözü olan, ona göre bir üslubu olan kişiler olmasına özen gösterilmiş olabilir."

"TUĞRUL TÜRKEŞ DOĞRU OLANI YAPMIŞTIR"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in, Başbakan Davutoğlu'nun geçici Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul etmesinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"Bu da anayasal zorunluluk, bağlayıcı bir şeydir. O kişiler reddettiklerinde aslında hem siyasi sorumluluktan kaçmış, hem de anayasal zorunluluğu yerine getirmemiş oluyor. Bu, AK Parti hükümeti de partiler arası bir koalisyon da değil, Türkiye'yi huzur, güvenlik içerisinde emin bir şekilde seçime götürecek bir hükümetin kurulması. Bu bir vatan hizmetidir, milli bir görevdir. Tuğrul Bey, devlet adamı vasfına uygun bir şekilde, anayasal zorunluluğun gereği olarak o siyasi sorumluluğu üstlenmiştir, doğru olanı yapmıştır. Ona karşı böyle yargısız infaz gibi üzerine gidilmesi, linç kampanyası başlatılması... Bu asıl sorundur. Bu konularda grup kararı alınamaz, böyle bir siyasi blokaj uygulanması hukuki olarak doğru olmayandır. Keşke hepsi taşın altına elini koyabilseydi."

HDP'nin aldığı oylar nedeniyle AKP 'nin tek başına iktidar olamadığını ve bu nedenle Türkiye'de istikrar ve güvenin yittiğini ileri süren Akdoğan, şöyle konuştu:

"HDP'ye dönük eleştiriler, Çözüm Süreci için AK Parti'nin ne kadar gerekli olduğu veya AK Parti'nin iktidar olabilmesi için bir kaç puanın çok önemli olduğu ve rehavete kapılmamak lazım gibi bir takım uyarılarda bulundum. Seçimden sonra çoğunun maalesef doğru çıktığını gördük. AK Parti iyi bir oy almasına rağmen tek başına iktidar olamadı. 'Güven ve istikrarın devamı AK Parti varsa, bu varsa, AK Parti varsa Çözüm Süreci var' derken bu bir tehdit değildi. AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olmadığı zaman kim yapacak bunu? Bölgede insanlar HDP'ye oy verdiler, Çözüm Süreci için oy verdiler, ortada süreç yok. HDP bunu yapabiliyor mu? Yapamıyor. Kim yapabiliyor bunu? Güçlü bir AK Parti iktidarı yapabiliyor. Çünkü o başlattı, o sürdürüyor."

HDP'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve "çözüm sürecinin aktörlerini" hedef alan "paralel yapı", "ulusalcı kesimler" ve "statükocu blok" olarak adlandırdığı çevreye kendini kullandırmak suçlaması yönelten Akdoğan, "Buradan nasıl Çözüm Süreci'nin hayrına bir sonuç bekliyorsun? Ben bunu eleştiriyordum. Eleştirirken de HDP barajı geçmiş geçmemiş değil mesele. Bütün eleştirilerim sürecin selameti içindi. Süreç için bu kadar emek verdik. Demokratik Açılım Süreci, Milli Birlik Kardeşlik Süreci, Oslo'da yaşananlar ve Çözüm Süreci. Kürt kardeşlerimizi kucaklamak için, bölgenin gelişimi için, demokratik iklimin ıslahı için birçok çaba yaptık" ifadesini kullandı.

HDP'nin PKK'ya yaptığı eylemlere son verme çağrısı sorulan Akdoğan, şöyle yanıt verdi:

"Hep şunu söyledim seçimden önce silah yukarı gidecekse siyaset aşağı gidecek. İkisi birden yükselirse burada bir sorun var demektir. HDP'nin barajı geçmesine ben ilkesel olarak eleştiri getirmedim. Sen bir taraftan yükselirken diğeri de yükselirse, silah da etkisini sürdürmeye çalışırsa burada bir problem olur. Onlar maalesef bu tavrı ortaya koyamadı. Artık silah tamamen devre dışı kalmalı."

HDP'nin siyasette geldiği yeri Türkiye demokrasisinin başarısı olarak niteleyen Akdoğan, hemen ardından da "HDP'nin bir şekilde geçici seçim hükümetinde olması, bunun vebali MHP'ye aittir ve bu bir AK Parti iktidarı değildir, AK Parti'nin HDP ile koalisyonu değildir, bir hükümet ortaklığı değildir. Bu, Anayasa'nın zorunluluğudur" ifadelerini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/142297714229774

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlamak zor - cemares

  O kadar yıldır çözüm bulamadınız bundan sonra mı bulacaksınız, belki dışarıda hala istikrar lafına itibar etmek zorunda kalan gariban vardır, ama memleket sizinlede mahvolmuştu sizsizde mahvolacak, neden kimse size oy verip vicdani mesuliyet alsın ki? Memlekette Akp'nin uzlaşabileceği muhalif grup yok, onca yıldır insanları istatistik olarak görüp %1ler ne de olsa deyip üzerine basan, fişleyen, haksız yargılayan, haksızlığa uğradıklarında üste çıkan sizlerdiniz.Kibirle taşıdığınız vasıfların o %1 tarafından elinizden alınıyor olması ironik ve yüzsüzlükle uygulanan iktadınızın size patlamış olması supriz değil. Sanıyorum ki son yıllardaki sert ve ayrıştırıcı politakaların artışıyla da Yalçın beyin kariyeri arasında doğru orantı var, kendisi çok önemli konularda eski başbakana danışmanlık yaparak yükselmiş olmalı ki artık insanlara da akıl veriyor.

  HDP - AKP - coolunuz

  Tam 3.5 hafta turkiyede tatilimi gecirdim. Inanin bana hic kimse hdp den sikayetci degil. Hepsi tayyip erdogan ve AKP den sikayetci. Sureci siz yurutemediniz. Bakin gorun bir sonraki secimde halk yine HDP oy vericek, sizin ve MHP nin oylari inicek. CHP ye koalisyon bile onermediniz. Tek amaciniz savasi baslatmak ve sehitlerin uzerinden oy toplayip tayibi baskan yapmak. Bunu sokakdaki en cahili bile biliyor. Bekleyin. Sizin sonunuz gozukuyor. HDP sizin midenize agir oturmus halen hazedemediniz.

  Oldu mu şimdi? - ron

  büyük sorumluluklar yüklenmiş bir devlet görevlisinin bu itirafı çok önemlidir.Milli irade, sandık, seçim diye vakti zamanında büyük nutuklarla destek isteyenlerin şimdi tam aksine milli iradeyi,seçimi ve sandığı "tehdit unsuru" olarak kullanması utanç vericidir.Temel insan haklarının koz olarak kullanılması Türkiye'nin bu çağda ne kadr geri kaldığını göstermektedir. Yazık, çok talihsiz bir açıklama. Öte taraftan akp zihniyetinin maskesiz halini gösterdiği için de değerlidir.

  DAHA NE DESİN? - m.rozbilen

  Sayın Akdoğan bir çok kere çözüm sürecinini neden bittiğini söylemişti. Bu sonuncusu tuz biber oldu. Anladık mı ey halkım, neden çözüm sürecinin bittiğini ve bir savaş ortamına girdiğimizi? Ve neden oldüğümüzü öldürdüğümüzü? Aleni itiraf değil mi bu? Pervasızlığın bu kadarına da pes pes pes.