Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun

Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun
Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ekranda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akdoğan çözüm sürecine ilişkin, "Seçimden sonra hız kazanarak devam edecek" dedi. Daha önce 'Süper olur' dediği HDP'nin baraj altında kalmasıyla ilgili 'temennisini' farklı bir boyuta taşıdı: HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum.

RADİKAL- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'nin devam ettiğini belirterek, "Seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. Bu sorunu biz çözeceğiz" dedi. Habertürk TV'de gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunan Akdoğan şunları söyledi:

ÇÖZÜM SÜRECİ

DONDURMA, ASKIYA ALMA SÖZ KONUSU DEĞİL: Süreç devam ediyor ve seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. Bu sorunu biz çözeceğiz. Şu anda da herhangi bir şekilde süreci dondurma, askıya alma gibi bir şey söz konusu değil. Burada ilgili kurumlarımız. Sürecin içinde olan aktörler bu süreci devam ettiriyorlar. 

SEN ÜZERİNE DÜŞEN HİÇBİR ŞEYİ YAPMAMIŞSIN: Bu sürecin devam etmesi milliyetçi kesimde alerji oluşturacak bir durum değildir. Milliyetçi kesim dediğimiz, AK Parti en büyük  bugün milliyetçi partidir. Yani birileri şimdi 'süreç bitti, koptu, dondu'. Özellikle Kandil'den bir takım açıklamalar yapılıyor. Yani bir fatura kesme veya birilerine sorumluluğu yıkma vs. Sen üzerine düşen hiçbir şeyi yapmamışsın. 2013'te Öcalan çağrı yaptı Nevruz'da. Sen eylemsizliği tam olarak hayata geçirecektin ve Türkiye 'yi terk edecektin. Türkiye'yi terk ettin mi etmedin mi?

SABOTE ÇABALARININ ARDINDA PARALEL YAPI VAR: Çözüm Süreci'ne karşı olan, sabote etmek için çabalayan, her türlü engellemeyi yapan, düne kadar HDP'nin şikayet ettiği hangi konu varsa hepsinin arkasında 'Paralel Yapı' vardır. Şu anda onunla flört ediyor. Bir ilkesizlik tutarsızlık varsa budur.

Yalçın Akdoğan: HDP barajı geçemezse süper olur!


'Yalçın Akdoğan çenesini tutmayı bilse süper olacak'


HDP'YLE İLGİLİ BARAJ POLEMİĞİ

DEMOKRASİ AÇISINDAN SORUN OLARAK GÖRÜYORUM: HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum. Selahattin Demirtaş utanmaktan bahsediyor. Sen çağrı yaptın, onlarca insan hayatını kaybetti. Utanma duygun varsa, senin sokağa çıkamaman lazım. HDP'nin barajı geçmesini ben daha tehlikeli bir durum olarak görüyorum. Böyle bir örgütün kontrolü altında olan, vesayeti altında olan, elinde silah olan, adamın sözünün geçtiği bir yapının ben siyaseten güç kazanmasını doğru bulmuyorum.

DİYANET İŞLERİ TARTIŞMASI

DİNE DÖNÜK ALERJİ GÖRÜNTÜSÜ VERİYORSUNUZ: Bunların devlet değil, din tarafına bir alerjisi var. İmam Hatiplerin orta bölümünü kapatacak bir şey öneriyorsanız, din dersi kaldırılsın diyorsanız, Diyanet kaldırılsın diyorsanız, bunlar toplamda bir fotoğraf veriyor. Bizim eleştirdiğimiz budur. Dine dönük bir alerji görüntüsü veriyorsunuz biz bunu eleştiriyoruz.

(AA)  http://www.radikal.com.tr/1358257135825714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KEL BAŞA ŞİMŞİR SORUN - drhil

  Senin ve patronunun başlarına daha ne sorunlar açacağız bir bilsen.

  konfederasyonlar!!!!! - user780623

  Bu şahısların demokrasiden anladıkları ancak bu kadar. bu şahıslar demokrasiyi de tekeline almak isteyen egoist, diktacı zavallıcıklar. Bunların elinde bulunan konfederasyonlar tek tek düşüyor. diyarbakırda sağlıkta hükümetin yandaşı, hükümete memuru peşkeş çeken memurun bir numaralı düşmanı memur senin kolu olan sağlık-sen temsilci sendika idi. Ellerinde bulunan kamu kurumların müdürleri sayesinde personellere tayin, makam, koltuk, konut vs. vaatlerle bugüne kadar bu işi götürdüler. Ama insanlar artık uyandı ve tek tek istifa ettiler mevcut sendikadan. diyarbakır sağlık-sen temsilciliği bitti. kesk'in kolu ses yeni temsilci oldu sendika oldu. sanırım hükümetin kolu memur sen nasıl düşüyorsa akp de öyle düşmeye devam edecek.

  AKP ve Demokrasi ? - jiyan1767

  HDP nin barajı geçmesi demokrasi için değil ama sizin için büyük sorun çünkü saltanat sevdanız sona erecek değil mi Sadrazam Yalçın Paşa ama sadece HDP değil CHP ninde MHP ninde mecliste olması demokrasi için sorun! çünkü bu ülkede sizin gibi düşünmeyen herkes ya terörist ya dinsiz ya darbeci yada paralelci dir. şimdi merak ediyorum 7Hazirandan sonran hiç birşey olmamış gibi mi davranacaksınız kesin çıkıp o açıklamaları yapan ben değil paralel olan Yalçın Akdoğan yaptı dersiniz ve millette yer....

  def olun artık - user986363

  Allah'ım biz ülke olarak nasıl büyük bir günah işledik ki böyle bir adam başbakan yardımcılığı yapabiliyor ve bu akla ziyan cümleleri kurabiliyor. Nasıl bir hastalıklı zihniyet anlamak zor. Ülkenin kaynaklarını kendi saltanatları ve sefaları için kullanmaya öyle alıştılar ve bundan dolayı o kadar büyük bir foseptik çukurunun içine battılar ki iktidardan olup hesap vermemek için her şeyi yapıp her akla ziyan cümleyi kurabiliyorlar. Allah'ım ülke olarak günahlarımızı bağışla ve en kısa süre içerisinde bunları başımızdan def et yarabbim...

  Gereksiz Topluluğu. - Arjinn

  Sözde barış süreci ve pazarlık yürüttüğünüz bir partinin baraj altında kalmasını istemenizin,ülkenin barışı,refahı ve annelerin göz yaşıyla hiç mi hiç alakasının olmadığının kanıtıdır bu tip.Rakibinin zayıf kalmasını istemek bir politika olabilir ama hiç olmamasını talep etmenin kanlı bir sürece yol açabileceği ihtimali umurlarında bile değil. Varsa yoksa kendi arpalıklarına çevirdikleri Ülkeyi yiyip soğana çevirebilme ortamının korunması.Ne Annelerin gözyaşı,ne ülkenin refahı bu ucubelerin sorunu değil.

  yalancı kardeşlik - user1086271

  sen ve senin gibilerin pilleri bitti galıba ondan dolayı bu kadar saldırgan olabiliyorsunuz hani hukuk devleti hani kardeşlik hepsi palavra tüm samimiyetimle söylüyorum ülke menfaatinden çok hepiniz iktidarınızı ve itibarınızı kat kat daha çok düşünüyorsunuz. Artık kimseyi kandıramazsınız. korkunun ecele faydası yoktur....

  sorunakdoğan - bedrön

  Sorun senin tekçi mantığın. İşiniz gücünüz Kürt özgürlük hareketini, mücadelesini aklınız sıra elimine etmek, etkisizleştirmek, itibarsızlaştırmak ve gücünüz yettiği kadar da tasfiye etmek! Lakin sen ve senin gibilerin buna gücü yetmedi şimdiye değin. Siz istiyorsunuz ki bütün etnik farklılıklar sıfırlansın, herkes din temelinde tebaa olsun! Olur, terekte pekmez, yanında da peynir var yen mi? Bir Türk olarak şunu söyleyeyim; Nasıl biçimlendirir, nasıl kılıf bulur, yapar edersiniz bilemem ama; nihayeti Kürtleri inkara dayanan tüm bu çabalarınız nafile! Sen sadece bugünün aktüel kişilerinden birisisin bunu unutma! Bırakın artık bu oportünist tavırlarınızı...