Yalçın Akdoğan'dan Demirtaş'a: Utanma duygun olsa sokağa çıkamazsın

Yalçın Akdoğan'dan Demirtaş'a: Utanma duygun olsa sokağa çıkamazsın
Yalçın Akdoğan'dan Demirtaş'a: Utanma duygun olsa sokağa çıkamazsın
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın sözlerine yanıt vererek, "Bugün Selahattin Demirtaş bana cevap vermiş, ben demiştim ya, 'Barajı geçemezlerse süper olur' diye. 'Demokrasiye inanan bir insan böyle bir laf eder mi, utanmıyor mu' demiş. Utanma duygusu olsa sen sokağa çıkmazsın" dedi.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Çorum İl Başkanılığı İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “HDP Barajın altında kalırsa süper olur, çok güzel olur” şeklindeki sözlerini değerlendirerek “Bir partinin baraj altında kalmasını arzu etmek, dünyanın en yüksek barajının Türkiye ’de olduğunu bile bile, baraj altında kalmasını istemek ve yüksek sesle ifade etmek, bir defa halkın iradesine büyük bir saygısızlık” demişti.

Akdoğan, Demirtaş'ın sözlerine yanıt vererek, “Bugün Selahattin Demirtaş bana cevap vermiş, ben demiştim ya, ‘Barajı geçemezlerse süper olur’ diye. ‘Demokrasiye inanan bir insan böyle bir laf eder mi, utanmıyor mu’ demiş. Utanma duygusu olsa sen sokağa çıkmazsın” dedi.

Polisten Demirtaş'ın evine ikinci müdahale!


Akdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Demirtaş’a yanıt

“Bugün Selahattin Demirtaş bana cevap vermiş, ben demiştim ya, ‘Barajı geçemezlerse süper olur’ diye. ‘Demokrasiye inanan bir insan böyle bir laf eder mi, utanmıyor mu’ demiş. Utanma duygusu olsa sen sokağa çıkmazsın.

“Kobani olaylarında insanları sokağa döktün, onlarca insan hayatını kaybetti. Sende utanma duygusu var mı? Çözüm Süreci’nin düşmanı olan, her türlü sabotajı yapan, düne kadar şikayet ettiğiniz ne varsa yapan paralel yapıyla aşk yaşıyorsunuz. Sende utanma var mı? Çözüm Süreci’ne hiç destek vermeyen, her türlü engeli çıkaran ulusalcı zihniyetle, CHP ile flört ediyorsun. Sende utanma var mı?

“Senin bir kardeşin var. Ne iş yapıyor? Mesleği ne? Terörist, Kandil’de. Bir dönem siyaset yapıyordu. Sonra terörist olmaya karar verdi. Bunlar gece başka gündüz başka, 6 ay siyasetçi, 6 ay terörist. Bu yaklaşım nasıl demokrat olabilir? Bu oyuna gelmeyelim. Böyle bir zihniyetin barajı geçmesi demokrasi için bir tehlikedir, bir tehdittir.

“Sizin nereniz demokrat? Sizin bir elinizde silah, öbür elinizde siyaset var. Siz terör örgütünün emriyle hareket ediyorsunuz. Onun vesayeti altındasınız.

Selahattin Demirtaş: Erdoğan seçim akşamı sarayın penceresine bile çıkamayacak

“Batıda faşist partiler vardır, kafatasçı, şiddet çağrısı yapan. Bunlar demokratik bir anlayış olarak görülmezler. Bir yere kadar tolere edilirler ama iş fiiliyata geçtiği anda ‘dur’ derler ve bunların güçlenmesi demokrasinin gelişmesi olarak görünmez. Aynı kafatasçı yaklaşım sende yok mu? Etnik milliyetçilik yapmıyor musun? Şiddet çağrısı yapmıyor musun? Senin elinde silah olan, elinden kan damlayan bir örgütün yok mu? Senin neren demokrat. Ne zaman ki onunla bağını koparırsın, vesayetinden çıkarsın, milletvekili kadrolarını Kandil belirlemez, Kandil’e gidip hesap vermezsin, ne zaman millete gidip hesap verirsin, o zaman demokrat geçinebilirsin.

“İsteriz ki biz daha fazla oy alalım, diğer partiler daha az oy alsın. Bu bir temennidir. Ama sen ‘ben barajı geçmezsem dağa çıkarım’ anlamında tehditler savuruyorsan, ‘Gider başka yerde parlamento kurarım’ diyorsan, milleti tehdit ediyorsan, odur milletin iradesine saygısızlık.

'EL İŞARETİYLE MİLLİYETÇİLİK OLMUYOR'

“Biz de mi kandırmaca yapalım. ‘Her yıl şu kadar şehit verelim, idare edip gidelim’. Niye vereceğiz? Senin yanlış politikaların nedeniyle niye bu vatanın evlatları toprağa düşsün? Niye bu ülkenin bütünlüğü sarsılsın? Biz Türkiye bölünmesin, bütünlüğümüz pekişsin diye bunu yapıyoruz. Kardeşliğimiz için yapıyoruz. Sen zihninde bölmüşsün.

“Sen Şırnak’ta yoksun, Van’da yoksun, Hakkari’de yoksun. Şimdi milliyetçilik üzerinden şeref tartışması var birkaç gündür. Şeref… Sen Hakkari’deki vatan toprağına sahip çıkıyorsan şerefin yücelir. Şırnak’ta al bayrağı sallandırabiliyorsan, oralarda siyaset yapabiliyorsan, Van’daki, Bitlis’teki, Bingöl’deki insana söyleyecek sözün varsa, sen oraya ayak basıyorsan şerefin yücelir ve milliyetçi olursun.

“Kim daha şerefli peki, Türk pasaportunu itibarını yükselten mi, yerlerde süründüren mi? Türk lirasının değerini yücelten mi, 6 sıfır atıp daha değerli hale getiren mi, yoksa değersiz bir paçavra gibi kullandırtan mı? Kim daha milliyetçi, ecdad yadigarı eserlere sahip çıkan mı, çıkmayan mı daha milliyetçi? Bunlara biz sahip çıktık. Sen milletin değerlerini yüceltiyorsan, milletin imkanlarını artırıyorsan, Türkiye’yi büyütüyorsan milliyetçisin.

“El işaretiyle milliyetçilik olmuyor, bu gönül bağıyla, el emeğiyle, çalışmakla, çabalamakla oluyor. Savunma sanayiinde içler acısı bir durum vardı. Tamamen dışa bağımlı bir ülke… Yüzde 24’tü, şimdi yüzde 55 milli kaynak. İki tane şirketimiz var. Bunları da kapatmak için planlama yapmışlar. Tek bildikleri planlama, şirketleri kapatma planlaması.

“O iki kapanacak şirket, şu an dünyanın en büyük yüz şirketi arasına girdi. Kendi milli piyade tüfeğimizi yaptık. Askerin elindeki tüfeği sen yapamıyordun. Dışa bağımlıydın. Şu an da kendi helikopterimizi, tankımızı yapıyoruz.

“AK Parti iktidarı döneminde temel hak ve özgürlükler adına önemli gelişmeler yaşandı. Kürtlerle ilgili yüz adımdan 95’ini, AK Parti hükümetlerinde atıldı.

“HDP bu konuda hiçbir politika geliştiremedi, aksine durumu istismar etti. Bu kadar insan öldüyse bunda senin vebalin var. Bölgede Kürt’e kim zulüm ediyor? Kürt’ün yolunu kim kesiyor? Kürt’den kim haraç alıyor? Kürt’e kepengini kapatmasını kim zorluyor? Çocuğunu kim kaçırıyor.”


  http://www.radikal.com.tr/135740313574037

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vah yazık ülkeye.. - user404872

  Senin gibi yüz kişi toplansa bir tane demirtaş etmezsiniz. Adamın haklı tepkisine nasılda belden aşağı iğrenç bir üslupla cevap veriyor. Nefret ediyorum kardeşim hepinizden.

  - sofronitsky

  Bu ne saçmalık ne rezalet baştan sona ya. Şundan 2 ay önce Dolmabahçede görüşmeler yapılırken de aklında bunlar mı vardı Akdoğan'ın?

  yalan dolan - muratcelik123

  Yalçın Beyin konuşmasını baştan sona okudum. baştan sona "yalan dolan". Hani belki bir tanecikte olsa doğru bir laf bulurum umuduyla konuşmayı tekrar tekrar okudum tek bir doğru laf yok. Hepsi yalan...

  İtici - user967928

  Ya arkadaş ne itici bir uslup, ne tahammül edilmesi güç bir anlayış ve kafa yapısı. Inadına yanlış yolda ilerlemeye devam. Hesabını vereceksiniz memlekete verdiğiniz muazzam zararın. Tümünüz. Tüm takımınız. Bir Demirtaş edemezsiniz!

  AKLIMIZ ŞAŞIYOR - m.rozbilen

  Demogoji ve gerçekleri saptırma ustası olanlar hepimizin malumu. İşine gelmediğinde beyaza kara, karaya beyaz diyenlerin bu topluma verecekleri hizmet olmaz olsun. Sayın Akdoğan dediklerini inkar mı ediyor yani. Bu kadarına da pes. Kimin ayıp ettiği ortada, boşuna kendinizi yormayın sayın Akdoğan. Siz ancak saray'ın emirlerini yerine getirmekle görevlisiniz. Bir fikriniz var mı ki?

  utanacak birisi varsa - genco940

  o da Kürt sorunu vardır deyip meydanlara dökülenlerin bunca sene oyalama taktikleri ile milleti uyutup sonunda Kürt sorunu yoktur deyip kesip atmalarıdır. Yüzsüzlükleri ise hala meydanlarda milletin gözünün içine baka baka yalan söylemelerine rağmen yüzleri kızarmayanlar olsa gerek. 12 Eylül anayasası muhtevası % 10 barajının arkasına gizlenip irade gasbı için karşı partinin baraj altı kalmasını süper olarak değerlendirenlerin ne kadar demokrasiden yana olduklarının da su yüzüne çıkan kısmıdır. Niyetleri hasıl olsa utanmadan kına bile yakacaklarından hiç şüpheniz olmasın.

  Sen de utanma olsa şaşarım! - AKDENİZ1959

  Utanması gereken Selahattin Demirtaş değil Akdoğandır. Yalçın Akdoğan da utanma olsa susar ve konuşmaz. İktidarları döneminde yapılan hırsızlık, yolsuzluk, katliamlar gün gibi ortada! Bunca adaletsizlik, bunca rezilliğe rağmen hala bu kadar pişkince davranması kim de utanma olmadığının göstergesidir. Selahattin Demirtaş'ın "kardeşinin dağda olması" bir ayıp değil, asıl ayıp olan ona demokratik siyaset içerisinde yaşam hakkı verilmemesidir! Bugün PKK'nin dağda olmasının gerçek nedenlerini 10 yaşında ki çocuklar bile biliyor, Yalçın Akdoğan bunu bilmiyorsa bu onun ayıbıdır. Kobani'ye destek eylemlerinde onlarca kişinin ölmesinin gerçek sorumlusu ise Selahattin Demirtaş değil, demokratik hakların kullanımına katliamla karşılık veren AKP iktidarıdır. Yalçın Akdoğan'ın bu kadar saldırgan olmasının nedeni, HDP'nin, AKP'nin panzehiri olmasındandır.