Yalçın Akdoğan'dan seçim kabinesi değerlendirmesi

Yalçın Akdoğan'dan seçim kabinesi değerlendirmesi
Yalçın Akdoğan'dan seçim kabinesi değerlendirmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan geçici seçim hükümetinde Başbakan Yardımcılığına getirilen Yalçın Akdoğan, açıklama sonrası değerlendirmede bulundu. Akdoğan, "4 yıllık bir hükümet olarak elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz" dedi.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Geçici Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı olarak yer alan Yalçın Akdoğan, Ak Parti Genel Merkezi önünde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Akdoğan, "Yeni kabineye giren arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Sayın Başbakanımızın da dediği gibi geçici bir hükümet gibi değil 4 yıllık bir hükümet olarak elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz, en üstün performansı göstermeye çalışacağız" dedi.

Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
Türkiye 'de seçim sürecinde en ufak bir yönetim boşluğu oluşmadan güven ve huzur içinde ülkemizin seçime götürülmesi sürecinde bu hükümetimiz görev almış olacak. Şunu da tekraren vurgulamış olalım, bu bir koalisyon hükümeti değil. Bir AK Parti hükümeti de değil. Partilerin kurdukları bir koalisyon veya hükümet ortaklığı da değil. Bu tek tek milletvekillerinin anayasal zorunluluk ve siyasi sorumluluk üstlenerek kurdukları bir hükümet. Ben bu çerçevede görevi kabul eden bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.

Ahmet Davutoğlu yeni kabine listesini açıkladı


MEHMET MÜEZZİNOĞLU: MİLLİ İRADEYE HİZMET ETMEK ŞEREFTİR

Kabinedeki yerini koruyan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da Geçici Bakanlar Kurulu'nda yer almasına ilişkin, "Milli iradeye hizmet etmek bir şereftir. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere tüm arkadaşlara başarılar diliyorum" dedi.

Önümüzdeki süreci "zor" olarak nitelendiren Bakan Müezzinoğlu, "Ülkemizi seçime götürecek arkadaşlarımıza ekip ruhuyla birlikte çalışmayı diliyorum. Milli iradeye hizmet etmek bir şereftir. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere şahsım da dahil tüm arkadaşlara başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.

İlk başörtülü bakan Ayşen Gürcan oldu

KÜLTÜR BAKANI TOPÇU: DEVLET EMRETTİ, BİZ DE KABUL ETTİK

Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu ise, "Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Devlet emretti, biz de kabul ettik" şeklinde konuştu. 

'SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIM'

Geçici Bakanlar Kurulu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilen eski AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, "3 dönem AK Parti milletvekilliği görevinden sonra bugünkü görev bana uygun görüldü. Bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağım" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına da bugüne kadar birçok çalışmanın içinde olduğunu ifade eden Alaboyun, şunları kaydetti:

Bakanlık adına yurtdışında eğitim gördüm. Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştım. Ayrıca ETİ Bank'ta genel müdür yardımcısı gibi değişik pozisyonlarında görev yaptım. 3 dönem AK Parti milletvekilliği görevinden sonra bugünkü görev bana uygun görüldü. Bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağım.

(AA)