'Yapılacak tek şey silah bırakmaları'

'Yapılacak tek şey silah bırakmaları'
'Yapılacak tek şey silah bırakmaları'

ANKARA - Meksika’da G-20 Zirvesi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Dağlıca saldırısıyla ilgili şunları söyledi: “Biz göreve geldiğimizden bu yana terörle mücadelede bu işin sadece güvenlik boyutunu değil, farklı boyutlarını da ele aldık. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Er veya geç bu işi başaracağız diyorum. Biz terörü hiçbir zaman pazarlık konusu olarak telakki etmedik. Şu anda biliyorsunuz anamuhalefet partisi ile iktidar partisinin bu konuda neler yapabiliriz noktasında bir gayreti vardır. Yapılacak olan tek şey teröristlerin silahlarını bırakması. Terörist silahı bıraktığı zaman zaten güvenlik güçleri operasyonlara meraklı değil.” 

‘Çözüm umutları bitmez’
Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e gönderdiği başsağlığı mesajında ise saldırının zamanlanmasına dikkat çekerek, şu görüşleri dile getirdi: “ Türkiye ’nin toplumsal barış ve uzlaşmaya çok yaklaştığı dönemlerde, kanlı terör örgütü bu tür eylemler yaparak süreci baltalamanın gayreti içine girmektedir. Ancak, bu tür saldırılar çözüm umutlarını asla yok etmeyeceği gibi bizi çözüm kararlılığından da asla vazgeçiremeyecektir. Bir yandan terörle mücadele etmeye bir yandan da demokratik standartları daha ileri seviyelere taşımaya devam edeceğiz.” 

‘Sayıca fazla ve silahlıydılar!’
Saldırının ardından Ankara’da ‘terör toplantısı’ yapıldı. Toplantıya ilişkin açıklamada, “Olay sırasında İHA’lar Çukurcaday’dı ve derhal bölgeye yönlendirildiler” bilgisi verildi. Toplantıya başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ilk tepkisi ise “Hem sayıca fazlaydılar ve silahları vardı” oldu. Cumhurbaşkanı Gül ve ABD Büyükelçisi Ricciardone de saldırıyı kınadı. Büyükelçi, “Hiçbir siyasi dava veya inanç terörizmi mazur gösteremez” dedi. (RADİKAL)