Yargı, bildiriyi inceleyecek

Zana ve arkadaşları dahil 200 kişinin imzasıyla dış basında yayımlanan 'Kürt bildirisi' yargıyı harekete geçirdi. Ankara Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, "İnceleme yapılacak" dedi.

ANKARA - International Herald Tribune'de eski DEP'liler Leyla Zana ve arkadaşlarının da aralarında bulunduğu 200 kişinin imzasıyla yayımlanan 'Türkiye'de Kürtler ne istiyor' bildirisini yargı 'gözaltına' aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 200 imzalı bildiriyle ilgili inceleme başlattı. Kürt sorununa çözüm talebi içeren, ancak Zana ve arkadaşları dahil bildiriye imza atan pek çok kişinin de içeriğine katılmadığı için gündemde olan bildiri, 9 Aralık tarihinde yayımlanmıştı. Hükümetin, ve siyasi partilerin tepki gösterdiği bildirideki kimi talepler savcılığı da harekete geçirdi.
Radikal'in sorularını yanıtlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, ilgili savcıların öncelikle metnin yurtdışındaki bir gazetede yayımlanması nedeniyle görev alanlarına girip girmediğini tartıştıklarını söyledi. Başsavcı, ilanın görev alanlarına girdiği sonucuna ulaşmaları halinde, soruşturma yapılacağını belirtti. Suç işlendiği gerekçesiyle açılabilecek olası dava, düşünce nedeniyle açılan en çok sanıklı davalardan biri olacak. Başsavcılık, bu aşamada yetkisizlik veya görevsizlik kararı verebileceği gibi, soruşturma açsa dahi, mevcut yasalara göre suç işlenmediği görüşüyle 200 kişi hakkında takipsizlik kararı da verebilecek.