Yargı Şero'nun sütünü usulsüz harcama saydı

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Anayasa Mahkemesi, CHP ’nin 2008 ve 2009’a ilişkin hesaplarına dair incelemesini tamamladı. Mahkeme, toplam 2 milyon 691 bin liralık harcamayı ‘usulsüz’ saydı ve Hazine’ye irad olarak kaydedilmesine karar veredi. Mahkemenin usulsüz bulduğu harcamalar arasında düğünlerde takılan çok sayıda altın, gazeteciye verilen bir yemeğin masrafı, Deniz Feneri ile ilgili olarak Deniz Baykal hakkında açılan tazminat davalarına ilişkin harcamalar yer alıyor. Mahkemenin tespit ettiği en dikkat çeken usulsüzlük ise “CHP’nin kadrolu kedisi” bilinen Şero için yapılan kum ve süt harcaması.
Mahkemenin yaptığı incelemede 2009’da Şero için 15 lira 44 kuruşluk kum ve şişe süt alındığı tespit edildi. CHP yönetimi söz konusu harcamayı parti adına yapılan harcama gibi göstererek fatura etti.
Mahkeme, battaniye, şemsiye, yağmurluk, enerji içeceği, 24 şişe şarap, sinema bileti, sinemada tüketilen kola, su, böğürtlen suyu ve popcorn patlamış mısır için ödenen toplam 2 bin 649 liralık harcamayı da usulsüz olarak tespit etti. Önlük, biberon, bebek şampuanı ve kremi, bebek seti, kol düğmesi için ödenen 3 bin 95 liralık harcamanın kişisel harcama olduğu ve bu nedenle Hazine’ye irad olarak kaydedilmesine karar verildi.
Mahkeme CHP’nin 2008 ve 2009 yılları içinde bayramlarda çalışanlara dağıtılan çikolata karşılığı olan 6 bin 234 lirayı da usulsüz saydı. Ayrıca parti yöneticisi Mustafa Özyürek adına düğün ve nişan gibi törenlere gönderilen çiçek, duvak ve çelenkler de yine usulsüz sayıldı. 

14 ayar altın

Anayasa Mahkemesi’nin usulsüz harcama saydığı harcamalar arasında parti yöneticilerinin düğün, nişan gibi törenlerde taktığı ve parti kasasında karşılanan 14 ayar olan ve toplam 44 bin 457 lira değerindeki altınları da CHP’nin Hazine’ye ödemesine karar verdi. Mahkeme, 2009’da Tekel işçilerinin grevi nedeniyle işçilere yapılan yemek yardımlarını, parti merkezinde görev yapan polislere, parti faaliyetlerini izleyen gazetecilere verdiği yemeklerin masrafları da yasaya aykırı buldu. Mahkeme kararında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislere tayin hakkı adı altında ödeme yaptığını, dolayısıyla yemek masraflarının parti tarafından karşılanmasının doğru olmadığını belirtti.
Mahkeme, CHP’nin Halk TV’ye ödediği paralara da dikkat çekti. CHP’nin Halk TV’ye ödediği 1470 YTL’yi, canlı yayın aktarımı için Yeni Çizgi firmasına ödenen ödemelerin usulüne göre faturalanmadığını vurguladı. 

Teziç’e uçak bileti
Mahkeme bu kapsamda CHP’ye 30 bin 680 TL ceza kesti. Sigara harcamaları ile ilgili olarak 82 lira ceza verdi.
Mahkeme ayrıca CHP’nin eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, İstanbul Barosu eski Başkanı Muammer Aydın’ın uçak biletlerinin parti tarafından karşılanmasının da usulsüzlük olduğunu tespit etti.