Yargıdan affa isyan

'Halk rencide olur'
Hortumculara af tasarısına Yargıtay tepkili. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, "Toplumun etik değerlerini aşındırır, yolsuzluğu teşvik eder. Temiz toplum isteyen vatandaşın duyguları rencide olur. Bu suçları işlenmeden engelleyecek önlemler şart" dedi.
Yargıdaki soruşturma
Yolsuzlukla mücadelede tutarlı ve güvenilir bir sistem gerektiğini belirten Özkaya, yargıdaki rüşvet suçlamalarıyla ilgili DGM iddianamesini aldıklarını da belirtti. Özkaya, "Aynı konudaki soruşturmamız birkaç gün içinde bitince gereği yapılır" diye konuştu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yolsuzluk suçlarına af öngören yasa tasarısına Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'dan tepki geldi. Özkaya, şunları söyledi:
Açıklık şart: Eğer bu yolsuzluklarla tam mücadele etmek istiyorsak, açık ve şeffaf olmamız lazım. Mutlaka yolsuzluğun önünü alacak gerçek anlamda kalıcı yasal düzenlemeler yapılmalı. Bu yapılmadığı sürece bu konuda verilen sözler lafta kalır.
Yap-boz olmaz: Yolsuzlukla mücadele belli bir kanunla olacak şey değil. Bu sistem meselesi. Bu sistemi oturtmamız, devam edebilir sistem yaratmamız lazım. Bir gün kanun çıkarıp ertesi gün başka biçimde bu mücadeleyi baltalayacak, önleyecek yasa çıkarılırsa, yolsuzlukla mücadele devamlılığını yitirir.
Yolsuzlukların üstüne gitmek istiyorsak, tutarlı, birbiriyle ilgili yasal düzenlemeler yapılmalı. Bu mücadelede en önemli unsur, bu mücadelenin devamlılığını sağlayacak altyapıyı hazırlamaktır.
Önlemenin yolları: Yolsuzlukla mücadele için, bu suçları işlenmeden engelleyecek önlemler alınmalı. Yolsuzluğu cezalandırmak sonraki iş.
Ama böyle yapılmayıp, hele hele yolsuzluk yapana müsamaha göstermek yolsuzluğu teşvik edecektir.
Etik değerler aşınacak: Bu toplumun etik değerlerini de aşındırır, bu yüzden düşünülemez. Ne olursa olsun yolsuzluk suçları affedilir şekle sokulursa, yolsuzlukla mücadele zayıflar. Bu suçların cezasız bırakılması, temiz toplum özlemini çeken halkın adalete ve devlete olan duygularını da zayıflatır. Onu rencide ederken, yolsuzluğa eğilimli kişileri de cesaretlendirir.
Temiz toplum için: Halkın etik değerleri çok mühim, yasalar mevcudu düzenlediği kadar toplumun geleceğini de aydınlatmalı. Yalnız bugün için değil, geleceği garanti altına alacak düzenlemeler de yapmalıyız.
Bizden görüş sormuyorlar: Hazırlanan yasa tasarılarında bizden görüş sorulması gerekir. Bizden görüş sorulursa, af konusu dahil, ilgili tüm dairelerden görüş alarak iletiriz.
Özkaya, Ankara DGM Savcısı Suha Aldan'ın önceki gün açtığı ve biri eski HSYK Başkanvekili, Yargıtay üyesi Ergül Güryel olmak üzere, bazı Yargıtay üyelerinin de yargıya yönelik nüfuz suçlarına katıldıklarına ilişkin iddianamesini de değerlendirdi. Bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade eden Başkan Özkaya, şunları söyledi:
Biz gecikmedik: Aynı konuda DGM'nin, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay soruşturmalarının eşzamanlı bitirileceğini açıklamıştık. Ama bu açıklama aynı gün olacağı anlamında değil, o yüzden bizde bir gecikme yok.
İddianame geldi: İddianame bana da geldi. Derhal işi soruşturan arkadaşa havale ettim. Şimdi DGM iddianamesinde tanımlanan ve anlatılan olayların bizim arkadaşlarımızca dikkate alınması lazım. Bugünlerde fezleke düzenlenecek, iddianame dikkate alınacak. Bizim fezlekemize de bugün olmazsa hafta başında son şekli verilecek.
Gereğini yapacağız: Dosyayı çok iyi bildiğim halde, bu aşamada arkadaşları etki altında bırakmamak için konuşmam doğru olmaz, ancak yargının kendi içindeki bu iddiaları sonuna kadar soruşturacağını söyleyebilirim.