Yargıtay 8. Ceza Dairesi yeni başkanını buldu

Yılan hikayesine dönen seçim, 259. turda sonuçlandı ve başkanlığa, Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyelerinden Zeki Aslan seçildi.

Siyasi davalarla çete davalarının başlıca adresi olan Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin yeni başkanı, bir yıllık aradan sonra nihayet belirlenebildi. Yılan hikayesine dönen seçim, 259. turda sonuçlandı ve başkanlığa, adaylardan aynı daire üyelerinden Zeki Aslan seçildi.
Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanlığı, Naci Ünver'in Mart 2003'te emekli olması
üzerine boşalmıştı. Ancak boşalan başkanlık için üç adayla başlayan seçimlerden bir türlü sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine geçen yıl Yargıtay Yasası bile değiştirilmişti. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın yargının yıpranmaması için devreye girdiği, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bu konuyu tartışmak için toplantılar yapmaya gerek duyduğu, son olarak Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok'un rahatsızlığını dile getirdiği seçimlerde, istenen mutlu sona bugün ulaşıldı. Daire üyeleri Serpil Çetinkol ve Zeki Aslan ile eski Adalet Bakanlığı müsteşarı, halen 2. Ceza Dairesi üyesi Yusuf Kenan Doğan'ın aday olarak katıldığı seçimlerde, Çetinkol elendi. Ardından yapılan 259. tura, diğer
adaylar Aslan ve Doğan katıldı. Bu turda ipi göğüsleyen, Zeki Aslan oldu. Aslan, tam Anayasa'nın aradığı salt çoğunluk olan 126 oy alarak 8. Ceza Dairesi'nin yeni başkanı seçildi. Yarışta diğer aday Yusuf Kenan Doğan'a ise 71 oy çıktı.