Yargıtay Başkanlığı'na Osman Arslan seçildi

Eraslan Özkaya'dan boşalan Yargıtay Başkanlığı için yapılan seçimi, 16. Hukuk Daire Başkanı Osman Arslan kazandı.

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın yaş haddinden emekliye ayrılmasının ardından yapılan Yargıtay başkanlık seçimlerini, 16. Hukuk Daire Başkanı Osman Arslan kazandı.
Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Eraslan Özkaya'nın yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığı için bugün seçim yaptı. Seçimlerin sabah yapılan ilk üç turunda sonuç alınamayınca üçüncü turda en çok oyu alan 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan ve Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Başkanı Orhan Uzgören, başkanlık için yarıştı. Seçimlerin öğleden sonra yapılan dördüncü turunda Arslan, 135 üyenin oyunu alarak başkan seçildi. Uzgören ise 74 oyda kaldı. Seçimde 19 oy boş çıktı, 10 oy geçersiz sayıldı.

ÜÇ YIL GÖREV YAPACAK

Arslan dört yıl için başkanlığa seçildi, ancak 21 aralık 2007 tarihinde yaş haddinden emekli olacağı için yaklaşık üç yıl başkanlık yapacak.

OSMAN ARSLAN KİMDİR?

Yargıtay başkanlığına seçilen Osman Arslan, 21 Aralık 1942'de Kalecik'te doğdu. Kırıkkale Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Arslan, Keskin Hakim adayı olarak mesleğe başladı. Arslan, sırasıyla, Göksun, Osmancık, Şanlıurfa, Düzce ve Ankara hakimliği yaptı. Yargıtay üyeliği'ne 1987'de seçilen Arslan, üç dönemdir 16. Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyordu. Fransızca bilen Arslan, evli ve üç çocuk babası.