Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan HDP için 'terör' incelemesi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan HDP için 'terör' incelemesi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan HDP için 'terör' incelemesi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında Anayasa'nın 68 ve 69.maddelerinde belirtilen, "Hiçbir siyasi parti suça teşvik edemez" hükmü uyarınca resen inceleme başlattı.

RADİKAL - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Anayasa’nın siyasi partilerle ilgili maddelerine aykırılık” gerekçesiyle HDP ile ilgili inceleme başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin faaliyet ve söylemlerine dair incelemenin ardından gerek görürse dava açılması için harekete geçecek.

Star gazetesinin haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında Anayasa'nın 68 ve 69.maddelerinde belirtilen, “Hiçbir siyasi parti suça teşvik edemez" hükmü uyarınca resen inceleme başlattı. Başsavcılık, bu kapsamda basında çıkan haberler , parti hakkındaki şikayetler ile HDP'li bazı parti yöneticiler hakkında başlatılan soruşturmaları inceliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nun, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın “Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, bunu savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz", Selahattin Demirtaş'ın, “Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir" açıklamaları ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkındaki " PKK kuryesini Ceylanpınar'a götürdüğü" iddialarının incelendiği belirtiliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı olası bir kapatma davası, Anayasa Mahkemesi'nde karara bağlanacak.