Yargıtay yeni başkanını seçti

Yargıtay Başkanlık seçimini 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan kazandı. İlk demeç: Yargı, gayrisiyasidir.

ANKARA - Eraslan Özkaya'nın yaş haddinden emekliye ayrılmasının ardından boşalan Yargıtay Başkanlığı'na, 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan seçildi.
Yargıtay Büyük Genel Kurulu'ndaki seçime 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan, 1. Hukuk Dairesi Başkanı Orhan Uzgören, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Nihat Yavuz, 6. Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Aydın, 19. Hukuk Dairesi Başkanı Coşkun Koçak, 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker ve 4. Hukuk Dairesi Başkanı Bilal Kartal aday olarak katıldı. Seçimin ilk üç turunda hiçbir aday seçilebilmek için yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Yasa gereği seçimin 4. turunda, son turda en çok oyu olan Osman Arslan ve Orhan Uzgören yarıştı. Aslan 135 oy alarak başkan seçildi. Uzgören 74 oyda kaldı.
Üç yıl kalacak
Arslan, gün içinde de Yargıtay kıdemli Başkanvekili M. Handan Surlu'dan mazbatasını alarak görevine başladı. Arslan yasaya göre, dört yıllığına Yargıtay Başkanlığı'na seçildi. Ancak Arslan 21 Aralık 2007'de yaş haddinden emekli olacağı için, bu görevini yaklaşık üç yıl sürdürecek.
Arslan tebrikleri kabulle birlikte ilk demecini verdi:
"Yargıtay gibi yargının temel kurumu olan yüce mahkemeye başkan seçildim. Arkadaşlara yürekten teşekkür ederim. Yargı, devletin üç erkinden biridir. Yasama ve yürütme siyasidir. Yargı ise gayri siyasidir. Yargıtay kurulduğu günden bu yana Türk milleti adına yargılama yapmakta ve adalet dağıtmaktadır. Bu süreç bundan sonra da aynı titizlikle devam edecektir."
Özkaya'ya destek
Adli yargının başına seçilen Osman Arslan'ın adı son olarak eski başkan Özkaya'nın isminin karıştığı skandalla başlayan tartışmaların değerlendirildiği Yargıtay Büyük Genel Kurulu toplantısında gündeme gelmişti. Arslan, Özkaya'ya tam güven ve destek beyanında bulunurken, Yargıtay'ın bu olay nedeniyle bilinçli karalama kampanyasına tabi tutulduğunu savunmuştu. Arslan, kurulun görüşünü yansıtan sert bildiriyi hazırlayan komisyonda da başkan olarak görev yapmıştı.
Kırıkkale Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Arslan mesleğe Keskin ilçesi Hâkim adayı olarak başladı. Arslan, sırasıyla Göksun, Osmancık, Şanlıurfa, Düzce ve Ankara hâkimliği yaptı, 1987 yılında Yargıtay üyeliği'ne seçildi.