Yargıtay'a AKP'den tepki

Yargıtay'ın bildirisine hükümet ve AKP'den tepkiler sürüyor. Dışişleri Bakanı Gül, "Garipsedim" dedi. AKP'li Kuzu: Hedef saptırmaları çok gereksiz.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP'den, milletvekili dokunulmazlığını 'imtiyaz ve zırh' olarak niteleyen Yargıtay'a tepkiler devam ediyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün gazetecilerin soruları üzerine, "Reform için çalışıyoruz. Adaletin işine de karıştığımız yok. Her zaman kuvvetler ayrılığını savunduk. Her kurum tartışıldığı gibi bu kurum da tartışılır. Ama açıklamaları çok garipsedim" dedi.
'Hedef saptırmaya gerek yok'
Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da, dokunulmazlığın bu açıklamaya neden girdiğini anlamakta güçlük çektiğini açıkladı. Hem hükümet hem parlamentonun son günlerde yargı ve Yargıtay'a yönelik haberlerin dışında kaldığını belirten Kuzu, şunları söyledi: "Olayların kaynağı ne yasama ne yürütme oldu. Ellerinde delil mi var ki, 'Yargı üzerinde oynanan oyunlar' diye başlanıyor. Burada hedef saptırmaya gerek yok.
Yasama, yürütme ve yargı olmak üzere devletle alakalı herkes yargılama sürecinde savcı müdahalesinden önce ön incelemeden geçiyor. Bu ön incelemede izin verilenler yargılanıyor, verilmeyenler yargılanamıyor. Yasamada bunun adı dokunulmazlık, diğerlerinde ön inceleme.
'Eninde sonunda hesap veriyoruz'
Adı ne olursa olsun bir ön engel var ortada. Yargı ve yürütmeyle ilgili ön incelemede 'Yargılamaya gerek yok' denildiği zaman konu kapanıyor. Milletvekillerinin ise dokunulmazlıkları kaldırılsa da kaldırılmasa da mutlaka yargılanıyor. Yargılama için sadece milletvekilliği sıfatının bitmesi bekleniyor. Sonra hesap vermek zorundayız.
Yargıtay Genel Kurulu ise 'Hayır' deyince konu tamamen kapanıyor. Bu durum daha güvenceli. 18 kesimin dokunulmazlığı var. Bunlar bütün olarak ele alınmalı."
Ne demişlerdi?
Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın önceki gün okuduğu Yargıtay Büyük Genel Kurulu bildirisinde milletvekilleri dokunulmazlık nedeniyle şöyle suçlanmıştı: "Yargı mensuplarının söz ve eylemlerinden dolayı sorumlu olmayacak ve yargılanmayacaklarına dair Anayasa ve yasalarda hiçbir hüküm yok. Oysa milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Bu yasama organı temsilcileri için bir imtiyaz, hatta bir zırhtır."