Yargıtay'da bir ilke imza

Davalarda rüşvet-tavassut yoluyla lehe karar çıkarmak amacıyla oluşturulduğu ileri sürülen çeteyle ilgili yapılan 'Neşter-2 Operasyonu'nda
adı geçen üyelerini soruşturma kararı alan Yargıtay'da bir ilk yaşanacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Davalarda rüşvet-tavassut yoluyla lehe karar çıkarmak amacıyla oluşturulduğu ileri sürülen çeteyle ilgili yapılan 'Neşter-2 Operasyonu'nda
adı geçen üyelerini soruşturma kararı alan Yargıtay'da bir ilk yaşanacak. Bu olayla ilgisi olmamakla beraber, bir süre önce bir davalıdan 10 bin dolar rüşvet almakla suçlanan Yargıtay 14. Hukuk Dairesi üyesi Hüsnü Çağlayan, beraat etmesine rağmen görevinden ayrılma kararı verdi.
Başsavcı suçladı
Yargıtay üyesi Çağlayan, bir sanıktan lehine karar aldırma vaadiyle 10 bin dolar rüşvet ile pastırma-sucuk vb. hediyeleri kabul ettiği iddiasıyla soruşturma geçirmiş, hakkında Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok tarafından ağır bir iddianame hazırlanmıştı. Ancak her aşamada suçlamaları reddeden Çağlayan, yargılandığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda kasım ayında oyçokluğuyla beraat etmişti. İddianamesinde temiz topluma vurgu yapan başsavcı Ok, beraat kararına da karşı çıkmıştı.
Çekilmeye davet
Beraat etmesine karşılık Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu, Çağlayan hakkındaki disiplin soruşturmasını sürdürmüştü. Çağlayan'ın durumu önümüzdeki günlerde Disiplin Kurulu'nun gündemine gelecekti.
Yargıtay Başkanı, Başkanvekili, Yargıtay Başsavcısı ile altı hukuk ve üç ceza dairesi başkanı ile beş üyeden oluşan kurulun 'Yargıtay üyeliği vakar ve onuruna dokunan, kişisel haysiyet ve itibarını kıran veya görev icaplarına uymayan davranışlarından dolayı' Çağlayan'ı görevden çekilmeye davete hazırlandığı haberleri yayılmıştı.
'Neşter-2' haberleri üzerine Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, "Her iddia araştırılır. Mutlaka üzerine gidilir. Bu tür iddialara muhatap olanlar bu camiada asla barınamaz. Bu camia bir şekilde onları dışlar, o aşamaya bile gelmeden bu kişiler bu yükü kaldıramaz" demişti.
Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da 'Neşter-2 Operasyonu'nun Yargıtay ayağı soruşturulmaya başlanmadan önce, olaya adı karışan yargıçları 'eğer kendilerine güvenleri yoksa, soruşturma sonunu beklemeden görevden ayrılmaya' çağırmıştı.
Bu atmosferde, beraat etmesine rağmen söz konusu suçlama nedeniyle yıpranan Yargıtay üyesi Çağlayan'ın yakın çevresinin de telkiniyle soruşturma sonunu beklemeden emekliye ayrılma kararını netleştirdiği ve bunu kısa süre önce de Yargıtay Başkanı Özkaya'ya duyurduğu ortaya çıktı.
Orta yol
Bu kararının ardından bir süredir izin kullanan Çağlayan'ın bayram dönüşü emeklilik işlemini tamamlayıp göreviyle ilişkisini keseceği bilgisini Başkan Özkaya da doğruladı. Çağlayan'ın yasal olarak 65 yaşına kadar Yargıtay'da kalması mümkünken emeklilik yoluyla da olsa görevinden ayrılmasının Yargıtay'ı da rahatlatacağı konuşulmaya başlandı.
Arkası gelir mi?
Çağlayan'ın bu yolu kullanması halinde, dikkatler, 'Neşter-2' kapsamındaki büyük soruşturmanın olası sonuçlarına çevrilecek. Yargıtay Başkanı Özkaya, ön inceleme raporunun hazırlanmasından sonra rüşvet-tavassut iddialarını soruşturması için bir ceza dairesi başkanını görevlendirmişti.
Soruşturma sonunda kime ya da kimlere dava açılacağı, isimleri bir şekilde öne çıkan Yargıtay üyelerinin Çağlayan benzeri bir yol kullanıp kullanmayacağı da o zaman görülecek.