Yargıtay'da çifte seçim heyecanı

Yargıtay'da çifte seçim heyecanı
Yargıtay'da çifte seçim heyecanı

Başbakan Erdoğan dün yürüyerek Yargıtay a gitti ve Başkan Nazım Kaynak ı ziyaret etti. Fotoğraf:YASİN BÜLBÜL/AA

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay’da çifte seçim heyecanı yaşanıyor. Başkan Nazım Kaynak ve Başkanvekili Erdal Sanlı’nın emekli olması nedeniyle önümüzdeki pazartesi iki ismin yerine seçim yapılacak. Kaynak’ın koltuğuna üç daire başkanı resmen aday olduklarını açıkladı.
Kaynak yaş haddinden cuma günü emekliye ayrılacak. Kaynak’ın yerine oturacak ismi belirlemek için Yargıtay Büyük Genel Kurulu pazartesi günü sandık başına gidecek. Başkanlık için Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Kemalettin Yüksel ve 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul yarışacak.
Yargıtay kulislerinde seçimlerin Ali Alkan ve Kemalettin Yüksel arasında geçeceği belirtiliyor. 1949 Rize doğumlu olan Yüksel 2007 yılında Yargıtay üyeliğine seçildı. Yüksel’in ‘Kooperatifler Hukuku’ adlı eserinin yanı sıra, çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunuyor. 1997 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Alkan, en kıdemli aday olarak göze çarpıyor.
26 Nisan’da yaş haddinden emekli olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Başkanı ve Yargıtay 1. Başkanvekili Erdal Sanlı’nın yerine de pazartesi günü seçim yapılacak. Yargıtay 23. Hukuk Dairesi Başkanı Mahmut Bilgen ve 11. Hukuk Dairesi üyesi Ahmet Özgan yarışacak. 

Yargıtay da Ahlatlıbel’e
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Kaynak’ı makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Kaynak, Ahlatlıbel’de Anayasa Mahkemesi ile Adalet Akademisi arasında bulunan yerin Yargıtay binası için tahsis edildiğini söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yargıtay Başkanı, gündeme ilişkin konuları konuşmadıklarını, yargının çalışmasıyla sorunları Başbakan Erdoğan ’a aktardığını söyledi.