Yargıtay'dan Erdoğan'a yanıt: Bizim siyasetle işimiz yok

Yargıtay'dan Erdoğan'a yanıt: Bizim siyasetle işimiz yok
Yargıtay'dan Erdoğan'a yanıt: Bizim siyasetle işimiz yok
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, isim vermeden yargı kurumlarını siyaset yapmakla suçlayan Başbakan Erdoğan'a yanıt verdi

ANKARA - Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, "Bizim siyasetle ilgimiz yok, olamaz da... Siyasetin de yargının işine karışmaması gerekir" dedi.
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi Üyesi Aytaç Malkoç’un emekliye ayrılması nedeniyle Yargıtay Toplantı Salonu’nda tören düzenlendi.
Törende konuşan Gerçeker, yargının özellikle yüksek yargının bugün yine hak etmediği bir takım haksız ve ön yargılı ithamlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Aslında her şey ortada. Kamuoyu her şeyi görüyor fazla bir şey söylemeye gerek yok. Ortada yargısal bir sorun var. Yargı görevini yapıyor. Bu sorunu kendi içerisinde çözmeye çalışıyor. Anayasa’nın verdiği yetki, görev ve sorumluluklar doğrultusunda görevini yapmaya devam ediyor, edecektir de. Bundan daha doğal bir şey olabilir mi?" diye konuştu.
Yargıtay’ın içinde bulunduğu olanaksızlıklara rağmen 2009 yılı itibarıyla 800 bin dosyayı karara bağladığını bir o kadar dosyanın da bu yıla devredildiğini ifade eden Gerçeker, şunları söyledi:
"Asıl bunun çaresini bulmak gerekiyor. Bu işler konuşmayla, eleştirmekle hallolmuyor. Bizim siyasetle ilgilimiz yoktur, olamaz da... Bu yönde hiçbir söylemimiz de bulunmamaktadır. Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkelerinin gereği olan kuvvetler ayrılığı yargı bağımsızlığı varsa siyasetin de yargının işine karışmaması gerekir. Tarafsızlık, yargının, adaleti sağlayacak olan adaletin temel unsurudur. Ancak bunun ilk temel koşulu olmazsa olmaz koşulu da bağımsızlıktır. Biz, her zaman olduğu gibi kendimize taşıdığımız onurlu göreve uygun şekilde mesleğimizin onur ve saygınlığına uygun bir şekilde tamamen hukuk çerçevesi içerisinde yargı bağımsızlığını savunmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın."
Törene, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, HSYK ile yargıtay üyeleri katıldı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/98179998179916

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hem Yargıtay, Hem HSYK Başkanlarına... Hatta Danıştay... - chinaenb

  Lütfen böyle kapı önünde ayak üstü konuşmalar yapmayın. Ne konuşacaksanız, planlayın, tasarlayın, öğle konuşun. Bu tür konuşmalarda cümleler düzgün olmuyor. Gergin oluyorsunuz. Ayrıca, siyasiler kadar rahat olamadığınız için hiç iyi görüntü vermiyorsunuz. Ne konuşacaksanız, çağırın basın mensuplarını, düzün ortamda, düzgün cümlelerle, düzgün vurgularla yapın. Lütfen.

  tarafsız - wertas

  cihaner'in tutuklanmasındaki yanlışlıklar yeni bir davanın gündeme oturmasını sağlamıştır, cihaner'in tutuklanmasında sesini çıkarmayan birçok siyasetçi, cihaner'in tutuklanma kararını cıkartan savcıların tutuklanması ardından seslerini yükseltmiş ve yapılan işlemlerin uygun olmadığını savunmuşlardır. Peki uygun olmayan cihaner'in tutuklanması durumunda baska bir savcı bu durumu görmüş ve işleme başlamıştır. bu durumda niye cihaner'in tutuklanması değilde, cihaner'i tutuklayan savcılar hakkında usulsuzluk yüzünden acılan dava siyasete karıştı? Madem yargı tarafsız değil yandaş tutuyor diyorsunuz, bu kadar yorumu cihaner'in tutuklanmasında da gösterseydiniz. Fakat yargıyı siyasete karıştıranlar asıl Sayın Cihaner bir takip ve dava üzerinde iken yetkilerini ve dosyalarını elinden alan savcılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Yoksa Cihaner'i tutukladılar diye değil, Cihaner'i davalarından çekmek isteyen güçlerin kuyruğuna basıldı diye...

  HUKUK - papyongaro

  Ülkemizde bilhassa "YÜKSEK YARGI" nın fazlasıyla siyasallaştığını,bu yüzden de yanlış üstüne yanlış yapan yüksek yargımızın, evrensel hukuk diye bir derdi olmuş olsa ,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin en fazla ceza verdiği ülke neden biziz diye dönüp bir bakarlardı.Yüksek Yargımızın bir üyesi konuşmasında açıkça demedi mi ki,"konu ülke menfaatleri olduğunda hukuku birdaha düşünürüm" diye.Bence cumhuriyetin kuruluşunda etkin olan İTTİHAT TERAKKİ nin bugünkü devamı (zihniyet ve politikalarıyla) olan CHP nin bir kolu askerden diğer kolu da yargıdan oluşuyor, bu yapının bu şekilde daha fazla yol alabilmesi artık imkansız,72 milyonluk Avrupa Birliği adayı,sanayileşen bir Türkiyenin bu İTTİHATÇI zihniyeti mutlaka üzerinden atması,ve demokrasinin gelişebilmesi için de hakikaten SOL olan bir siyasi partinin yelpazede güçlü bir şekilde yer alması gerekir. Bu ÇAKMA SOL CHP ve fikriyatı ülkenin önündeki takozdur,lütfen takozu alınız!!!!!!!!!

  insan - cem_ozgen

  dibine kadar siyasetin içine batmışsınız haberininiz yok tabii herhangi bir sorumluluğunuz olmadıgı için evrensel hukuk üretmek için bir korkunuz yok, özgürce ama belirli bir ideolojinin tarafı olarak yuksek yargı kurumları batağın içinde ve bütün itibarları da dibe vurmuş vaziyettedir

  Size güvenmiyorum...Size inanmıyorum... - m.k.

  Tarafsızlığınızı,güvenilirliğinizi yitirmiş durumdasınız.Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere,Yargıtaya da, Danıştaya da güvenmiyorum... Kısaca hiç birinize güvenmiyorum,inanmıyorum.

  Militanlık. - Hasan49

  Özel yetkili bir savcı diğer bir savcının tutuklanmasını mahkemeden talep etti. Mahkeme de tutukladı. İtiraz reddedildi. Tutuklama isteyen savcı ile birlikte 4 savcının yetkileri HSYK tarafından ellerinden alındı. Yani hukuki süreç devam ederken, siyasilerin bazılarının tutuklanan savcıya, bazılarının da tutuklatan savcıya arka çıkmaları gerksizdi. Ancak Anayasa Mahkemesi Başkanının tutuklanan savcıya arka çıkması, onu aynı yönde hareket eden siyasilerden yana taraf yaptığı gibi, devam eden hukuki süreçte de peşin yargılı olduğunu, sonunda dava dosyası yargıtaya geldiğinde kararın şimdiden belli olduğu intibaı uyandırmaz mı? Bu beyanat, birlikte hareket ettiği siyasi partinin militanlığı değil de nedir?

  Elini cebine sok çıkar - Çetin Erdoğan

  Hasan Gerçeker siyaset yapmadığını şu sözlerle anlatmış :""Aslında her şey ortada. Kamuoyu her şeyi görüyor fazla bir şey söylemeye gerek yok". Hmm kamuoyuna mavi boncuk! Ne zamandan beri bağımsız yargı kamuoyuna yatırım yapıyor? Bu siyaset değilse nedir?