Yarkadaş: Erdoğan halkı teslim alamaz

Yarkadaş: Erdoğan halkı teslim alamaz
Yarkadaş: Erdoğan halkı teslim alamaz
CHP'li Yarkadaş, ''Tayyip Erdoğan, fiili durum yaratarak 'tek adam'lığını ilan etmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Erdoğan halkı teslim alamayacak'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, partisinin dün başlayan mahalle kongrelerinin yapıldığı seçim bölgelerini ziyaret etti. Yarkadaş'ın ilk durağı Üsküdar İlçe Başkanlığı oldu. Yarkadaş, Üsküdar İlçe Başkanlığı'nda kurulan sandıkta oy kullanan üyeleri tebrik ettikten sonra diğer mahalleleri ziyaret eti. Yarkadaş, seçimler sırasında sohbet ettiği partililere "Bugün mahalle delegelerimizi seçmek için sandık başındayız. Sandığın kıymetini iyi bilmemiz gerekir. Türkiye, seçim sandığının dahi kurulamayacağı bir sisteme sürüklenmek isteniyor'' dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın anayasada yer almayan bir yetkiyi kullanmaya çalışarak mevcut durumunu "gayrimeşru'' hale getirdiğini de belirten Yarkadaş, gazetecilerin sorusu üzerine şöyle konuştu: "Göreceksiniz; MHP ile yapılan görüşmelerden de bir sonuç çıkmayacak. Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'nun nafile turları sonrası,  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevini vermek istemeyecek. Bu tavır, Erdoğan'ın parlamentoyu, anayasa ve yasaları bir kez daha ayaklar altına almasına sebep olacak.  Erdoğan, anayasayı, ayaklar altına alıyor, seçme ve seçilme özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. Bu tavır, anayasanın ilga edilmesidir ve suçtur. Erdoğan'ın bu yüzden yargılanması gerekir.''

Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Erdoğan'ın halkı teslim almaya ve tek adam rejimini kabul ettirmeye çalıştığını da belirten Yarkadaş, "Buna gücü yetmeyecek; halk Erdoğan'a ve siyasi fantezilerine teslim olmayacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şekli bellidir. Bunu değiştirmeye Erdoğan'ın da AKP 'nin de gücü yetmez'' dedi. Erdoğan'ın Rize'de dile getirdiği sözlerden dolayı yargılanması gerektiğini de belirten Yarkadaş, "Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin keyfinin yerinde olduğu görülüyor. Bu, keklik uçurmasından belli. Gülüyor, eğleniyor; sanki her gün yedi şehit haberi gelmiyormuş gibi davranıyor'' ifadesini de kullandı.