YAŞ kararları bir gün önce Köşk'e sunuldu

YAŞ kararları bir gün önce Köşk'e sunuldu
YAŞ kararları bir gün önce Köşk'e sunuldu

Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Askeri Şura üyelerine Çankaya Köşkü nde iftar yemeği verdi.

ANKARA - Tutuklu general ve amirallere ilişkin alınacak kararlar nedeniyle son yıllardaki ‘olağanüstü’ toplantılarından birini yapan Yüksek Askeri Şura (yaş) üç günlük mesaisini dün sonlandırdı. Geçen yıllardaki YAŞ’larda kararlar bir gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulurken, bu yıl toplantının bittiği günün akşamı sunuldu. YAŞ dün çalışmalarına saat 11.10 sıralarında Genelkurmay Karargahı’nda başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yaklaşık 1,5 saat sonra Karargâh’tan ayrılarak Başbakanlık Merkez Bina’ya geçti. Erdoğan, Şura’nın ilk günkü çalışmalarının dışında önceki gün ve dünkü çalışmalarının öğleden önceki bölümene katılmış oldu. Diğer Şura üyeleri dün Erdoğan’ın ayrılmasından sonra çalışmalarına devam etti. 

Şehit cenazesi molası
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile diğer YAŞ üyeleri, Siirt’in Eruh ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan piyade er Enes Çakırdoğan için Kocatepe Camisi’nde düzenlenen cenaze töreni nedeniyle çalışmalarına ara vererek, Kocatepe Camisi’ndeki törene katıldı. Törene Başbakan Erdoğan da katıldı.
Şura üyeleri cenaze törenin ardından çalışmalarını, kaldığı yerden devam ederek tamamladı. Şura’da alınan kararlar, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunuldu. Kararların Şura’nın bittiği gün cumhurbaşkanlığı makamına sunulması YAŞ’ın gelenekselleşen uygulamalarının dışında bir uygulama. Her yıl kararlar toplantının bittiği günü izleyen gün cumhurbaşkanına sunuluyordu.
Cumhurbaşkanı Gül, YAŞ üyelerine akşam yemeği verirken, toplantıda kararların, bugün kamuoyuna açıklanması bekleniyor. 

Gözler tutuklu generallerde
YAŞ ağustos ayı olağan toplantısında, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı.
Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirildi. Geçen şuralarda bulundukları rütbelerdeki süreleri uzatılanlarla (temditli), aynı şekilde temditli olup bir daha temdit hakkı bulunmayan general ve amirallere ilişkin nasıl bir karar alındığı merakla bekleniyor. Özellikle yeniden uzatma verilemeyecek 19 general ve amiralin emekli edilmesi de ihtimaller içinde. (RADİKAL)