YAŞ toplantısı bitti

Kararların ilan günü

TSK'da komuta kademesinin şekillendiği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmalarını dün bitirdi. Başbakan Erdoğan son günkü oturuma katılmadı. Kararlar bugün Çankaya'nın onayına sunulduktan sonra açıklanacak.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesinin şekillendiği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), üç gün süren çalışmalarını dün tamamladı. Alınan kararlar bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulduktan sonra açıklanacak.
İlk iki gün çalışmaların tamamına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, dünkü son oturuma katılmadı. Erdoğan geçen yıl ağustos ayındaki şûranın tüm oturumlarında katılmıştı.
YAŞ toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, şûra üyeleri onuruna bir yemek verdi. Genelkurmay Karargâhı'ndaki yemekte, dünkü oturuma başkanlık eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve diğer üyeler hazır bulunurken, Başbakan Tayyip Erdoğan katılmadı. Erdoğan'ın dün sabahı Keçiören'deki evinde geçirdiği öğrenildi.
Üç komutan emekli oldu
YAŞ, üç günde toplam 15 saat süren bir çalışma yaptı. Toplantıda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un 30 Ağustos itibarıyla emekli olması kararlaştırıldı. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman da yaş haddinden emekliye sevk edildi.
YAŞ'ta ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt getirilirken, Jandarma Genel Komutanlığı'na da 2. Ordu Komutanlığı'nda ikinci yılını dolduran orgeneral Fevzi Türkeri atandı.
Toplantıda, MGK Genel Sekreteri'nin sivil olması ve NATO Güneydoğu Müttefik Komutanlığı'ndaki değişiklik nedeniyle boşalan orgenerallik kadrolarından biri, Eğitim Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) kaydırıldı. EDOK Komutanı artık orgeneral seviyesinde olacak.
YAŞ'ta alınan ihraç kararları konusunda herhangi bir sayı sızmadı. Ancak Başbakan Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Gönül'ün, AKP iktidarındaki dört YAŞ toplantısında olduğu gibi ihraç kararlarına 'şerh' koyduğu ileri sürüldü. Alınan kararlar bugün Cumhurbaşkanı Sezer'in onayından sonra açıklanacak.