'Yasa üzerinden oyun oynanıyor'

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'TCK tasarısı ve zina tartışmaları üzerinden bir oyun oynanmaya çalışıldığı' iddiasını ortaya attı.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'TCK tasarısı ve zina tartışmaları üzerinden bir oyun oynanmaya çalışıldığı' iddiasını ortaya attı.
Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından, TCK'nın zina tartışması nedeniyle geciktirilmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konunun zamana bırakılmasını isteyen Çiçek, şöyle dedi:
"Bu konunun gündeme gelişinin nasıl olduğunu, nereden geldiğini, dışarıda hangi açıklamaların yapıldığını, hangi bağlamda yapıldığını biliyoruz. Ama bir şeyi daha biliyoruz: Belli bir süreden beri Türkiye'nin önüne gelen konular dışarıdan talep yerine içeriden taleplerin AB üzerinden Türkiye'ye getirilmesidir. TCK'nın, hukuki zemindeki tartışmanın dışına çıkıldı. Hukuk zemininde tartışsaydık daha sağlıklı bir sonuca varırdık. Hukuki bir konuyu bir siyaset malzemesi yapmaya, bunun üzerinden bir oyun oynamaya çalışıldı."
Erdoğan ile bakanlar arasında görüş ayrılığı olup olmadığının sorulması üzerine Çiçek, CHP ile tartışmaya girmek istemediğini belirtti, ancak eleştirmekten de geri durmadı. Çiçek, şunları söyledi: "Olayın gündeme geldiği 27 Ağustos'tan bu yana gelen sürece bakın. 'Resen takibat yapılsın' diyen biz de değiliz. Ben hiçbir zaman bu düzenlemenin içeriği konusunda bilgi vermedim. Olabilirse liberal düzenleme olur. 'Suç olmasın' diyenler açısından suç olmaz. 'Olsun' diyenler açısından şikâyete bağlı olur, gibi genel ilkeler söyledim. Biz bunları getiririz, şunları getiririz tarzındaki haberler spekülatiftir."