'Yasama Meclis'in'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in 'Egemenliğin sadece TBMM'ye ait olmadığı' yolundaki sözlerine dün TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan tepki geldi.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in 'Egemenliğin sadece TBMM'ye ait olmadığı' yolundaki sözlerine dün TBMM Başkanı Bülent
Arınç'tan tepki geldi. Ürdün'den dönüşünde, gazetecilerin sorularını yanıtlarken hükümet ile YÖK arasındaki tartışmalara hiçbir şekilde katılmayacağını vurgulayan TBMM Başkanı Bülent Arınç şöyle konuştu:
"Ancak birkaç gün önce YÖK Başkanı'nın bir konuşması dikkatimi çekti ve bu konuda bir cevap verme ihtiyacı duydum. Yanlış anlamadıysam sayın Başkan şunu söylüyor: 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, evet ama egemenlik kurumlar vasıtasıyla yürütülür. Demek ki TBMM bu konuda tek başına yetki kullanan bir kurum değildir.' Burada şunu söylemem gerekir: Anayasamızın 7'nci maddesine göre yasama yetkisi sadece TBMM'ye aittir."
Teziç'in Anayasa Mahkemesi örneğine de katılmayan Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin sadece yasaların Anayasa'ya uygunluğun denetlediğini,
'yerindelik denetimi' bile yapamayacağını hatırlattı.