Yaşar Büyükanıt darbe komisyonuna konuştu

Yaşar Büyükanıt darbe komisyonuna konuştu
Yaşar Büyükanıt darbe komisyonuna konuştu
Genelkurmay Eski Başkanı Büyükanıt, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na ifade verdi.

İSTANBUL - TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı dinledi.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen toplantıya, ilk olarak Komisyon Başkanı Nimet Baş, ardından da komisyon üyeleri geldi.

Toplantının başında basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verilirken, masanın oturma düzeninde, Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın karşısında yer aldığı görüldü.

Komisyon, saat 11.15'te Büyükanıt'ı dinlemeye başladı.


ERDOĞAN-BÜYÜKANIT GÖRÜŞMESİ SORULDU


Toplantı için Dolmabahçe Sarayı'na gelişinde komisyon üyesi BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Önder, bir gazetecinin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Yaşar Büyükanıt ile 5 yıl önce Dolmabahçe'de bir görüşmesi olmuştu. Yaşar Büyükanıt, 5 yıl aradan sonra yine Dolmabahçe'ye geliyor. Büyükanıt'a, o görüşmeyi soracak mısınız?” sorusu üzerine, “O görüşme sorulur tabii ki. Çünkü ısrarla üzeri örtülen ve açıklama tarihi olarak 'kıyamet günü' gösterilen bir şey. Halktan saklayacak hiç bir şey olmayacağını düşünüyorum. Onun için bu görüşme sorulur. Başka şeyler de sorulur. Yaşar Büyükanıt, bir dönemin sorumluluğunu üstlenmiş” diye konuştu.

“27 Nisan bildirisini soracak mısınız?” sorusu üzerine Önder, bu soruyu da soracağını ifade etti.

Komisyon üyesi Sırrı Süreyya Önder, o döneme dair neleri merak ettiği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Kandil'e sefer eylemi histerisine kapılmıştı. Gittiler, üçüncü gün apar topar geri döndüler. Onu soracağım çünkü onunla ilgili şöyle bir spekülasyon var; o harekatın gerektirdiğinden çok daha fazla, neredeyse Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli bir general kadrosu, o harekata katılmış görünüyor. Bunlar emekliliklerinde savaş tazminatı olarak kendilerine rücu ediyormuş. Bunun aslı var mı? Kaç general katıldı?Niye bu kadar 'gidelim, sefer eyleyelim' dediniz? Bunları soracağım ve daha bir çok şeyi...”

 

MHP 'Lİ KAYA: TATMİN OLMADIM

Yaklaşık 3 saat boyunca komisyona ifade veren Genelkurmay Eski Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Dolmabahçe'den ayrılmasının ardından dışarı çıkan '28 Şubat ve 27 Nisan Alt Komisyonu üyesi' MHP'li Atilla Kaya gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kaya, " E muhtırayla ilgili sorulara cevaben, bunun bir muhtıra olmadığını, bunun bizzat Başbakan tarafından yapılan açıklamayla da teyit edildiğini, Ankara 5. İdare Mahkemesine açılan bir davayla da bir görevsizlik kararı verildiğini ifade ederek, bunun bir muhtıra olmadığını TSK'nin laiklik hassasiyetini yansıtan bir bildiri olduğunu, hatta sorular üzerine Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olmadığını söyledi" şeklinde konuştu.


DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADI


Büyükanıt'a Dolmabahçe'de 4 Mayıs'ta Başbakanla yaptığı görüşmenin içeriğiyle ilgili sorular sorulduğunu da söyleyen Kaya, Büyükanıt'ın kendilerine, "Bunun rutin bir görüşme olduğunu ve bu konuşmayla ilgili açıklama yapamayacağını söylediğini aktardı.


GÜNEŞ OPERASYONU


Görüşmenin kendi açısından tatmin edici geçmediğini belirten Kaya, Büyükanıt'ta herhangi bir pişmanlık görmediğini söyledi. Güneş operasyonuyla ilgili de Büyükanıt'a sorular yöneltildiğini açıklayan Kaya sözlerini şöyle tamamladı, "Genelkurmayın operasyonla ilgili yayınladığı bildirinin birinci maddesinde en kısa zamanda bu operasyonun bitirileceğinin ifade edildiğini söylüyor. ABD savunma bakanının açıklamasının hemen üzerine geri çekinildiğini hatırlatmam üzerine de bunun tameman bir tesadüf olduğunu söyledi." Komisyon daha sonra eski bakanlardan Cavit Çağlar'ı dinlemeye başladı. (ajanslar)