Yaşar Hoca ayrıldı

Yaşar Nuri Öztürk, CHP'nin yönetimini ve laiklik anlayışını eleştirerek partisinden istifa etti.

ANKARA - Yaşar Nuri Öztürk, CHP'nin yönetimini ve laiklik anlayışını eleştirerek partisinden istifa etti. Partide kısa sürede hayal kırıklığına uğradığını belirten Öztürk, CHP'den ayrılma gerekçelerini şöyle sıraladı: "Laiklik anlayışımızdaki farklılık, halkla bütünleşmeme konusundaki ısrarı, ideoloji eksenli siyasete karşı oluşu, partideki ağır demokrasi noksanı, dünyadaki derin etkili değişimlerin muhasebesinin CHP yönetimince yapılamaması, Batı'nın yeni sömürü yönteminin bir ifadesi olan IMF'cilik ve küreselleşme yıkımını durduracak politikaların oluşturulamaması."
Atatürk'ün partisi söyleminin CHP'yi yıprattığını savunan Öztürk,
"Atakürk'ün CHP' nin genel başkanı gibi gösterilmesi beni rahatsız ediyor. CHP, Atatürk'ün kurduğu bir partidir ama şu an genel başkanı değildir. Olsaydı CHP baraj altında kalmazdı" dedi.
Öztürk, Türkiye'nin, dinci ve çarpık laik siyasetlerin arasında sıkışıp kaldığını belirtti. "Yeni bir siyasi yapılanmaya ihtiyaç var" diyen Öztürk, bir soru üzerine yeni oluşumda Kemal Derviş'e yer olmadığını söyledi.
Öztürk'ün istifasıyla CHP'nin milletvekili sayısı 174'e düştü, bağımsızlar beşe yükseldi. Meclis'te son durum şöyle: AKP: 367, CHP: 174, DYP: 4, Bağımsız: 5.