Yaşar Kemal: Sevinç doluyum

İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesi Yaşar Kemal'in 'Daha fazla demokrasi. Düşmanlarımızı yenilgiye uğratacağız' başlıklı yorumunu yayımladı.

ROMA - İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesi Yaşar Kemal'in 'Daha fazla demokrasi. Düşmanlarımızı yenilgiye uğratacağız' başlıklı yorumunu yayımladı. Yaşar Kemal, yorumda özetle şöyle dedi:
"40 yıldır beklenen gündü. Sevinç doluyum. Türkiye, herkes için önemli bir ülke. Benim yurttaşlarım öteden beri barış yanlısıdır. Barışı garanti altına almak için doğmuş olan AB'ye anlamlı bir katkı sağlayabiliriz. Türkiye'den istenilen şeylerden söz edilirken, Avrupa'nın bunları adeta bir ödün gibi algılanmasından yana olunmasını anlayamıyorum. Türkiye Kürt vatandaşlarının tüm haklarını tanıdığı zaman, ödün vermeyi kabullenmiş mi oluyor? Kıbrıs mı? Bu ciddi sorunun, her iki toplumun da kabul edebileceği bir çözüme ihtiyacı var. Biz, ötekilere kıyasla zor bir ülke değiliz. Sadece demokratik reformları hızlandırmaya ihtiyacımız var. Türkiye'de demokrasinin gelişmesi, çok geçmeden düşmanlıkları ortadan kaldıracaktır. Türkiye'nin geleceğinin kaçınılmaz biçimde Batı'ya bağlı olduğunu düşünen Mustafa Kemal Atatürk'ün planı gerçekleşecektir."