Yaşar Kemal'in ardından...

Yaşar Kemal'in ardından...
Yaşar Kemal'in ardından...
Bir süredir hastanede tedavi gören usta yazar Yaşar Kemal hayatını kaybetti. Kürt sorununa ömrünü adayan yazar sürecin tarihi gününde vefat etti. Kültür dünyasından siyasilere kadar farklı alanlardan isimler Yaşar Kemal'in ardından hislerini açıkladı...

Edebiyatın dev ismi Yaşar Kemal'in hayatını kaybetmesi Türkiye 'yi yasa boğdu. Kültür dünyasından siyasilere kadar farklı alanlardan isimler Yaşar Kemal'in ardından hislerini açıkladı:

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Büyük yazar, büyük sanatçı Yaşar Kemal'i kaybetmekten duyduğum hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çekiyorum. Anadolu'nun ruhunu Köroğlu, Dadaloğlu, Karacoğlan çizgisinde coşkuyla yansıtan ve modern edebiyat imkânlarıyla büyük bir romancı ve hikâyeci olarak dile getiren büyük Usta Yaşar Kemal Cumhuriyetimizle aynı yaştaydı. Söz söylemenin zor olduğu zamanlarda evrensel bir aydın duyarlılığıyla hem muhalif tavrını koruması, hem de gerçeği sakınmadan ifade etmesi; yazar ve sanatçı olarak Yaşar Kemal'in ülkesine karşı duyduğu sorumlulukla onu çok özel ve saygın bir konuma taşımıştır. Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal’i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz. Ülkemizin çok önemli bir değeri olan, dünya edebiyatına ölümsüz eserler kazandıran Yaşar Kemal’e Allah’tan rahmet niyaz ediyor, aile yakınları başta olmak üzere sevenlerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum.

Aydın Doğan: "Bab-ı Ali de önemli bir efsanesini kaybetti"

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan usta edebiyatçı Yaşar Kemal'in vefatıyla ilgili acısını paylaştı.

 İşte CNN Türk'e bağlanan Aydın Doğan'ın sözleri:

 "Türkiye büyük bir edebiyatçıyı büyük bir sanatçıyı bütük bir düşünürünü kaybetti. Bunsan fevkalade üzgünüm. Ben Yaşar Kemal'le beraber çalışma imkanı bulamadım ama epeyce dostluk etme imkanı buldum. Zaman zaman rahmetli babamla da dostlukları oldu hep onlardan bana bahsederdi. Uzun süre dostluklarımız oldu yakınlıklarımız oldu. Yalnız edebiyat dünyası değil bana göre Bab-ı Ali de önemli bir efsanesini kaybetti. Yeri kolay kolay doldurulmaz. Ailesine ve milletimize sabır diliyorum.

Hürriyet Dünyası Yazarı Doğan Hızlan: Ben Yaşar Kemal'in hiç bir edebiyatçı hakkında konuştuğunu görmedim. Onları hep övmüştür. Onun için çok yazılar yazdım. Onunla insan onur duyuyor. Ben istiyorum ki Yaşar Kemal yeniden okunsun, yeniden bilinsin, bir halk yazarı olmanın sırşları nedir anlaşılsın. Yurtdışındaki ödüllere gittiğimde beraber birlikte katıldık. Yaşr Kemal sadece kendi kitaplarını anlatmaz, Türk edebiyatını anlatırdı. Paris'te de onu gördüm.

"İKİ ACIYI BİRDEN YAŞATIYOR BANA"
Yaşar Kemal iki acıyı birden yaşatıyor bana. Bir ölümü ve bir de büyük bir dostun ölümünü. Her zaman ikisi bir arada olmaz, her zaman bunlar örtüşmez. Konuştuklarımızda, yemek yediğimizde, seyahat ettiğimizde çok iyi bir yol arkadaşıdır. Evvela sizi öne çıkarır, önce sizi ağırlar. Tabii bütün bunların dışında Yaşar Kemal bir ülkenin edebi bayrağı oldu o bayrağı her yerde dalgalandırdı. Bir ülkeni yazarı olmasının tehlikesi vardır. Bunu aşmak çok zor bir özelliktir çok iyi yazar olmanın sırrıdır. Yaşar Kemal bu sırrı bizi yaşattı. Yurtdışında çevirilerini okuyan herkesin nasıl Yaşar Kemal bir hayranları oldukları gördüm. Hem edebiyat okuyorlar hem de Türkiye’yi tanıyorlardı. Doğru bildiği yolda gitti hep. Davalarında da, tartışmaların da hiç boyun eğmedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: Türkiye ve insanlık çok büyük bir değerini kaybetti.
Sadık Yalsızuçanlar: Evrensel bir yazardı. Dünya dillerinde de okunan bir yazardı. Politik sorunların daha insancıl olarak işlenmesini sağladı. Yazar karizmasıyla, kalbiyle, konuşmasıyla, şefkatiyle, adil duruşuyla Kürt sorunu gibi gerilimli bir sorunun çözümünde ciddi destekleri oldu. Eserleriyle yaşayacaktır.
Radikal yazarı Cem Erciyes: Türkiye çok sevdiği bir yazarı kaybetti, çok büyük bir kayıp...
Meclis Başkanı Cemil Çiçek: Tüm millete ve ailesine başsağlığı diliyorum
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Değerli büyüğümüz Yaşar Kemal’i kaybettik. Üzüntümüz sonsuz. Edebiyata ve gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Yaşar Kemal’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yeri doldurulamayacak olan değerli üyemiz Yaşar Kemal’in ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: 9. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Demirel, Yaşar Kemal'in vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı. Yaşar Kemal'in vefatının büyük teessür uyandırdığını belirten Demirel, mesajında şunları kaydetti:

"Ailesine ve milletimize başsağlığı dilerim. Yeri doldurulmaz bu büyük insan, hep sevgi ve saygıyla anılacaktır. Bıraktığı yüzlerce eser, insanları aydınlatmaya devam edecektir. Allah, rahmet eylesin."

Ö.Faruk Loğoğlu
Yaşar Kemal de göçtü. Allah rahmet eylesin hemşehrimi. Nobel ötesi bir yazar - ona Nobel yetmezdi!
Uğur Bayraktutan
Büyük usta Yaşar Kemal'i kaybettik. Türk Edebiyatı'nın başı sağolsun. Hoşçakal İnce Memed, hoşçakal dev çınar.
Mustafa Sarıgül
Yaşar Kemal bin yıllık Anadolu'nun ruhuydu. Anadolu'nun duaları şimdi seninle. Güle güle usta.
Sırrı Süreyya Önder
Büyük Usta Yaşar Kemal'i kaybettik. Ruhun şad Olsun. Hep mazlum halkın yanındaydın. #YaşarKemal
Hüseyin Aygün
Yaşar Kemal öldü... Adı ve eserleri hep yaşayacak..
Mustafa Balbay 
Yaşar Kemal kalktı göç eyledi... Torosların başı sağolsun.