Yasin Aktay: Türkiye'de 55 milyon Türk bulamazsın!

Yasin Aktay: Türkiye'de 55 milyon Türk bulamazsın!
Yasin Aktay: Türkiye'de 55 milyon Türk bulamazsın!
'Türk diye bir ırk yoktur' açıklaması ile gündeme gelen AKP MKYK Üyesi Yasin Aktay, 'millet tanımı ırka dayanmaz' diyerek savunma yaparken 'ırk olarak Türk sayısı'nı verdi: Saysan 55 milyon Türk çıkmaz!

“Türk diye bir ırk yok” çıkışıyla gündem olan AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay Skyturk360’ta İki Görüş programına konuk olarak kendisini savundu.
AKP MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, Skyturk360’ta Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar ve Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan'ın birlikte sundukları, “İki Görüş” programında önemli açıklamalarda bulundu. 

“BAVULLA YAPILAN ŞEY POLİTİKA DEĞİL ŞANTAJDIR” 
Hükümete yönelik Taraf Gazetesi’nde yayınlanan haberlere sert tepki gösteren Aktay, “Bavulla yapılan şeye şantaj denir. Bavullarla politika olmaz” dedi. Aktay ayrıca dershane tartışması sürecinde “cemaatin kötü yönetildiğini” iddia etti. 

“IRKÇI TANIMLAMAYA MİSAK-I MİLLİ BOL GELİR” 

Türklük tanımı üzerinden kendisine yöneltilen eleştirileri cevaplayan Prof. Dr. Yasin Aktay, sözlerinin bağlamından koparıldığını belirterek, kendisinin neredeyse 'Türk yoktur' noktasına itildiğini söyledi. Aktay, olayın bu şekilde gündeme getirilmesinin ise çözüm sürecini sabote etmeye yönelik olduğunu savundu.
Kültürel milliyetçiliği savunduğunu söyleyen Aktay, “Millet tanımını bir ırka dayandırdığınızda Misak-ı Milli sınırları bol gelir. Kültürel milliyetçilik yaparsanız eski Osmanlı sınırları dar gelir” dedi.
Yanlış tanımlamalara da değinen Aktay, asimilasyon çabalarının ırkçı politikalar olmadığını söyledi.

“FATİH ALTAYLI DERS ALACAĞIM EN SON KİŞİ”

Aktay, “Türk yoktur diyen bir profesörü eğitme çabası” yazısıyla kendisini eleştiren Fatih Altaylı’ya da yanıt verdi: “Fatih Altaylı bana ders vermeye kalkıyor. İnsanın tuhafına giden üniversite hocası olarak ders alacağım en son kişi. İnsanın çıldırası geliyor. Cehaletin en büyüğü kendi cehaletinin farkında olmamaktır. Eline geçirdiği köşeden beni eğitmeye çalışıyor ve kitap öneriyor. Tavsiye ettiği kitabı da okumamış.”
28 Şubat döneminde Altaylı’nın başörtülü kızlara hareketler ettiğini de söyleyen Aktay, “Türklüğe sen mi sahip çıkacaksın? Türklerin en güçlü değeri olan İslami değerlere saldırmış bir insansın” dedi.
Fatih Altaylı’nın kendisine yaptığı televizyon programı davetini de reddettiğini belirten Aktay, “Fatih Altaylı beni programına davet etti. Yaptığı bu saygısızlıkla muhatap alınma konumunu da yitiriyor. Bu konuyu kabartarak sansasyonel bir şey üretmeye çalışacak” dedi. 

“IRKSAL OLARAK TÜRKİYE ’DE 55 MİLYON TÜRK BULAMAZSIN” 
Milletin ırksal olarak tanımlanmasından 1950’li yıllarda vazgeçildiğini söyleyen Yasin Aktay, Ziya Gökalp’in Türklük tanımını ırk üstünden yapmadığını söyledi. Açıklamalarının devamında Türklüğün İslam ve Osmanlı kültürü içinde teşekkül ettiğini kaydettikten sonra Cumhuriyet dönemindeki yanlışlara dikkat çekerek, “Biliyorsunuz 1930’lu yıllarda Kemalistler mezarlardan 60 bin insanın kafatasını çıkardılar ki Türklerin ırksal özelliklerini tespit etsinler. Fakat bu yoldan çıkış olmadığını gördüler” dedi. Milletin inşasında asıl olanın dil ve din olduğunu iddia eden Aktay, ırksal ayrışmaya gidildiğinde Türkiye’de 55 milyon Türk olduğu tahmininin abartılı olduğunu söyledi. 

“BAVULLA YAPILAN ŞEYE ŞANTAJ DENİR”

Gündemin başka tartışmalı konusu olan dershaneler konusunda da önemli açıklamalar yapan Aktay, cemaate bağlı bazı grupların olayı tartışılamaz hale getirmek istediğini söyledi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile dershane temsilcileri arasındaki görüşmeleri cemaate yakın dershanelerin boykot ettiğini de belirtti. Dershanelerin politik bir konu olduğunu da söyleyen Aktay, tartışmaların uygun bir zeminde yapılmasını isteyerek, “Bavulla yapılan şeye şantaj denir. Bavullarla politika olmaz” dedi. 

“CEMAAT KÖTÜ YÖNETİLİYOR” 
Camia ve cemaat kavramları arasında fark olduğunu belirten Aktay, “Camiayla ilişkili bir takım insanların yaptığı tuhaf işler var. Bunlar camianın resmi politikası mı yoksa camia içindeki küçük cemaatlerin insiyatifi mi?” diye de sordu. Ayrıca camianın yanlış yönlendirildiğini söylerek, “Camiayı yönlendiren elit grup var. Zaman Gazetesi bunlardan biri. Cemaat şu anda kötü yönetiliyor. Samimi gönüllülerin farklı bir yerde durduğunu düşünüyorum” dedi.