Yasin Aktay'dan 'Salavatlı Erdoğan türküsü' açıklaması

Yasin Aktay'dan 'Salavatlı Erdoğan türküsü' açıklaması
Yasin Aktay'dan 'Salavatlı Erdoğan türküsü' açıklaması
Bir seçim etkinliğinde, "Serok Tayyip Erdoğan" ve "Salli Ala Muhammed" sözlerinin olduğu türkü söyleyen Yasin Aktay, kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi: "Güya Recep Tayyip Erdoğan'a yalakalık yapmışız. Haşa, biz Tayyip Erdoğan'ın insan olduğunu biliriz. O insandır. O da hata yapabilir..."

RADİKAL – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Baykan ilçesinde esnafı ziyaret etti. AKP seçim lokalini ziyaret eden Aktay burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dün sosyal medyada geniş yankı bulan “Salavatlı Erdoğan türküsü” hakkında da konuşan Aktay, ilginç açıklamalarda bulundu. Türkü üzerinden karalama kampanyasına başlanıldığını savunan Aktay, “Güya biz peygamber efendimize hakaret etmişiz, haşa. Biz peygamber efendimizin ‘Salatü Selam’ getiririz her seferinde. Siirt’te bir türkü vardır, kadınların düğünlerde halay çekerek söyledikleri ‘Salli Ala Muhammed’ sözü. Eğer bir düğündeysek damadın, damadın yakınlarının ve görümceye bir şeyler söylenir ve arkasından da ‘Salli Ala Muhammed’ denir” dedi.

“SEÇİM DE BİR BAKIMA DÜĞÜNDÜR”

Aktay, seçimin de bir bakımda düğün olduğunu, kimin mürüvveti görülüyorsa onun hakkında güzellemeler yapıldığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biri hakkında güzellemeler yaparken yine Resulallah'ı hatırlarız. Bize şunu demeye çalışıyorlar güya Recep Tayyip Erdoğan 'a yalakalık… Haşa biz Tayyip Erdoğan'ın insan olduğunu biliriz. Liderimizdir Tayyip Erdoğan; Türkiye 'ye çok çok önemli hizmetler etmiştir. Ama biliriz ki o insandır. O da hata yapabilir, parti başkanımız iken biz onun hatalarını gördüğümüz zaman kendi içimizde parti mekanizmalarımız içerisinde gördüğümüz zaman onu eleştirirdik. O konuda hiçbir problem yoktu aramızda.

Dediler ki 'Peygambere hakaret'… El insaf, bir kere Arapça ve Kürtçe söylemişim, hakaret bunun neresinde? Demişim ki 'Serok Tayyip Erdoğan, Salli Ala Muhammed' Bunda ne var. Arkasından demişim ki 'Tu çiraye cihane, Salli Ala Muhammed, (sen bu milletin hizmetkarısın)' Arkasından da diyoruz ki 'Mamoste Davutoğlu, Salli Ala Muhammed' bu zaten böyle gider. Bu kültürümüzün güzel bir tarafıdır.”

Salli âlâ Muhammed, Serok Tayyip Erdoğan

“BEN ‘MİT TIRLARI ÖSO’YA GİDİYORDU’ DEMEDİM”

Geçtiğimiz hafta yaptığı bir esnaf ziyareti esnasında, “Durdurulan MİT tırları IŞİD’e yardım taşıyordu” diyen vatandaşlara, “Hayır, Özgür Suriye Ordusu’na” dediği konuşmasının bir ‘itiraf’ olarak değerlendirilmesine de değinen Aktay, "Esnaf gezisi yaparken bir ortama denk düştük. Bir sürü örgüt militanı toplanmış. Elhamdülillah biz her yere gittik ve hiçbir şeyden de korkmadık ve çekinmedik. On kişi birden bir şey söylüyor biri başka bir şey söylüyor o ara söylediğimiz sözlerle telefonla kötü bir kayıtla bunu da dünyaya servis ettiler. Altını ve çözümlemeyi de onlar doldurdular. Güya biz demişiz ki 'Yasin Aktay, o tırlar içinde silah olduğunu itiraf etmiş ve Özgür Suriye Ordusuna silah gönderdiğini itiraf etmiş' şeklinde verilmiş. Benim ne o TIR'lardan haberim var, o TIR'ların içerisinde ne olduğundan zaten haberi yok" dedi.

Aktay, bu kez de o tırlarda MİT'in Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine gönderdiği yardımların bulunduğunu öne sürdü.