'Yassıada'lı savunma

Enerji ihalelerinde devleti trilyonlarca lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle Yüce Divan'a sevk edilen ANAP'lı eski enerji bakanları, savunmalarını karşı suçlamalara dayandırdı, siyasi linç amacıyla sanık yapıldıklarını öne sürdü.

ANKARA - Enerji ihalelerinde devleti trilyonlarca lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle Yüce Divan'a sevk edilen ANAP'lı eski enerji bakanları, savunmalarını karşı suçlamalara dayandırdı, siyasi linç amacıyla sanık yapıldıklarını öne sürdü.
Yüce Divan'da üçüncü duruşma dün yapıldı. İlk söz Ersümer'e verildi. Siyasi yaşamında en ufak leke bulunmadığını söyleyen Ersümer, haksız yere suçlandığını öne sürdü. İsim vermeden 1961'de idam edilen ve sonra itibarı iade edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes'e atıfta bulunan Ersümer şöyle konuştu:
"Ben siyasete tesadüfen girmedim. Babam (Adem Haluk) 60 senesinde tutuklandı ve cezaevinde öldü. 1983'te Özal'la birlikte siyasete girdim, il başkanlığı, genel başkan yardımcılığı, başbakan yardımcılığı ve en uzun süreyle enerji bakanlığı yaptım. Şerefimle hizmet yaptım."
'Tantan sorguladı'
Sanık Ersümer, savunmasını 'bir siyasi linç ile karşı karşıya olduğu' tezine oturttu ve süreçte etkili olan tüm kesimleri suçladı. Ersümer, Beyaz Enerji Operasyonu sürerken, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın DGM savcısı ile birlikte kendisini saatlerce sorguladığını aktardı.
Ersümer'den sonra sanık Zeki Çakan savunma yaptı. Suçlanmasına esas alınan TBMM Raporu'ndaki iddiaların kendisiyle doğrudan ilişkisi olmadığını savunan Çakan, "Benim dönemimde yapılmayan santrallarla ilgili nasıl suçlanabildiğimi anlayamıyorum" diye yakındı. Siyasi lince adaletin alet edildiğini öne süren, kendisini suçlayan hiçbir belge, bürokrat ifadesi olmadığını anlatan Çakan görev süresince hep yasaları gözettiğini anlattı.
Sözleşmesinin feshinden sonra AKTAŞ'a el konulması için Danıştay kararının tebliğini elden yapıp devlete sadece bir ay içinde 75 trilyon lira kazandırdığını anlatan Çakan, Uzanlara ait ÇEAŞ-Kepez'e el konulmasını sağlayan raporların da kendisi döneminde hazırlandığına dikkat çekti. Yüce Divan, Çakan'ın savunması tamamlanmadığı için duruşmaya bugün devam edecek.'Darboğaz vardı'
Cumhur Ersümer, her bir suçtan beraatini isterken, şunları savundu:
  • Benim daha fazla suçtan yargılanmam için dilekçe verip Yüce Divan'a müdahalede bulunan TBMM soruşturması üyesi, Albayraklar Davası sanığı, dokunulmazlık zırhının arkasına sığınıyor.
  • Enerji talebi şişirilmedi, doğalgaz talebini öne çıkarıp diğer kaynakları ihmal ettiğimiz suçlaması doğru değildir.
  • Enerji darboğazı doğruydu, bunu uydurmadık. Mavi Akım dahil tüm proje ve anlaşmalarda ülke zararı söz konusu değil.
  • Adım hiçbir davada geçmedi, yargılanan tüm bürokratlar da çete suçlamasından beraat etti.
  • Mavi Akım projesi uluslararası bir anlaşmadır, bunu başlatan da Refahyol'dur. Devlette devamlılık vardır ve biz de sürdürdük. Anlaşma suçtur demek, davanın siyasi olduğunun en açık kanıtıdır.