Yazarlardan MEB'e veto

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) tepki gösteren 28 çocuk kitabı yazarı, bakanlığın, artık kitaplarını yayımlamasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) tepki gösteren 28 çocuk kitabı yazarı, bakanlığın, artık kitaplarını yayımlamasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Dün yazılı bir açıklama yapan yazarlar, MEB Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu' nun sekiz üyesi ve başkanının 29 Kasım'da istifa ettiğini anımsattı. Açıklamada, şöyle denildi:
"İstifayı destekliyoruz. Kurulun, çağdaş çocuk edebiyatımızın seçkin örneklerini yayımlamak için hazırladığı 'Bir Yazar, Bir Kitap' projesi için çocuk yayınları editörlüğünün gerektirdiği özenin gösterilmeyeceği düşüncesinden hareketle, bakanlığın kitaplarımızı yayımlamasını uygun bulmuyoruz. Bakanlığın, çocuklarımızı iyi edebiyatla buluşturmak amacıyla çocuk kitabı yazar ve çizerlerinin buluşmasını engelleyen ilkesiz tutumu, yenilikçi çocuk edebiyatımızı göz ardı etmek anlamına gelmekte." Bazı yazarların tepkisi şöyle:
Yalvaç Ural: Bir yıl önce 'Kitabınızı basmak istiyoruz' diye MEB'den aradılar. Sonra da birisi, 'Kitabın resimleri var mı' diye sordu. En basit yayınevinde bile bir yayıncılık ilkesi vardır. Ne bir sözleşme, ne başka bir şey. MEB ya da Kültür Bakanlığı, telif haklarını savunmalılar, ama yazarlarla sözleşme yapmıyorlar. Böyle bir ilkesizlik olmaz. Bakanlık yazarıyla sözleşme yapmazsa korsanla mücadele yapamaz.
Muzaffer İzgü: Kitabım 1.5 yıldır basılmadı. Artık bundan sonra basılmasını istemiyorum.
28 yazar ve kitapları şunlar: Abdülkadir Budak (Bir Gül Çocuk), Ahmethan Yılmaz (Karanfilli Dev Amca), Ali Püsküllüoğlu (Nasrettin Hoca), Ayla Çınaroğlu (Şiir Gemisi), Aysel Gürmen (Selen'in Öyküleri), Ayşe Kilimci (Laklakçı Kaplumbağalar), Aytül Akal (Babam Duymasın), Cafer Özgül (Su Kuzusu), Cahit Uçuk (Türk İkizleri), Cahit Zarifoğlu (Katır Aslan), Fatih Erdoğan (Kemancı Ayı Masalı), Feridun Oral (Kirpi ile Kestane), Gökhan Özcan (62'de Tavşan), Gülten Dayıoğlu (Dünya Çocukların Olsa), Kemalettin Tuğcu (Küçük Adam), Leyla Sakpınar (Resimle Keşfet), Mehmet Başaran (Yağmur Gelini), Melek Güngör (Flüte Saklı Müzik), Mevlana İdris Zengin (Kirpiler Şapka Giymez), Mustafa Ruhi Şirin (Guguklu Saatin Kumrusu), Muzaffer İzgü (Gelin Bebek), Necati Zekeriya (Bizim Sokağın Çocukları), Nusret Özcan (Birkaç Güzel Gün), Sadık Yalsızuçanlar (Düş Bahçesi), Salih Zengin (Devekuşları Plan Yapmaz), Seza Aksoy (Tomurcuk ve Pembe Kedi Altın Peşinde), Süreyya Berfe (Çocukça), Yalvaç Ural (Gözü Boynuz İzi Yaldız). (Radikal, aa)