Yazılı tebligat

AKP'lilere 'Sus' emri

Askerin açıklaması karşısında Başbakan sessiz kalırken, AKP'li milletvekillerine, "Tasarı hakkında konuşmak yasaklanmıştır" yazılı emir verildi. Adalet Bakanı Çiçek, "Laiklik hassasiyetine saygı duyuyoruz" dedi.

ANKARA - AKP'li yönetici ve milletvekillerine Erdoğan'ın Atina'dan verdiği talimat ile YÖK yasa tasarısı, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamaları ile ilgili demeç vermek yasaklandı. AKP Grubu, 'YÖK yasa tasarısı hakkında konuşmak yasaklanmıştır' pusulalarını milletvekillerinin odalarına gönderdi. Tasarıya ilişkin, dün sadece Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik açıklama yaptı.
TBMM'de gazetecilerin Genelkurmay'ın açıklaması ile ilgili sorularını yanıtlayan Çiçek şöyle konuştu: "Laiklik Türkiye'deki herkesin müşterek paydasıdır. Laiklik Cumhuriyet'le birlikte en önemli kazanımdır. Hükümet olarak biz, laikliğin güçlendirilmesi için elimizden gelen her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Türkiye laik olduğu gibi aynı zamanda demokratik bir devlettir. Hepimiz bir taraftan laikliği korurken, öbür taraftan da bazı eksiklikleri olsa bile bunları gidermeye elbirliği ile çalışıyoruz. "
Bir gazetecinin, bu kadar tepkiye rağmen YÖK tasarısının kabul edilip edilmeyeceğini sorması üzerine Çiçek, tasarının gelecek haftanın konusu olduğunu söyledi.
'Tehvid-i Tedrisat'a aykırı değil'
CNN Türk'e konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına ilişkin şu yorumu yaptı: "1999'a kadar laiklik problemi çıkmıyordu da şimdi mi çıkıyor? Toplumsal bir talep var. Bu meşru taleptir. Laiklikliğe ve Tevhid-i Tedrisat'a aykırı bir durum da yok."
Çelik, "Hükümet düzenlemeyi yapmakta ısrarlı mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Üniversite senatoları bildiriler yayımlamış, Genelkurmay açıklama yapmış, medya eleştirilerini ortaya koymuş. Başbakan geldikten sonra nasıl bir görev verirse onu yaparım."
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, gazetecilerin Genelkurmay'ın açıklalamalarıyla ilgili sorusuna sinirlendi. Gül, "Geçin bunları, hâlâ polemik peşindesiniz" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise soruları yanıtlamak yerine Çiçek'in söylediklerine işaret etti.
Meclis kulislerinde Genelkurmay'ın tavrı üzerine AKP'de tasarıyı değiştirme eğiliminin ağır bastığı konuşuluyor.