Yedi dokunulmazlık dosyası daha Meclis'te

Maliye Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Unakıtan'ınkinin de aralarında olduğu yedi dosyayla Meclis'te bekleyen dosya sayısı 122'ye ulaştı.

'Kayıp trilyon davası'ndan yargılanan iki AKP'linin de aralarında olduğu yedi milletvekilinin dosyası TBMM'ye sunuldu. Böylece Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyası sayısı 122'ye ulaştı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hesap Uzmanları Kurulu'nun incelemeleri sonucunda açılan davada 213 Sayılı Vergi Usul Yasası'na muhalefetle suçlanıyor. Dosyada Unakıtan'ın, Al Baraka Türk'te çalıştığı dönemde sahte belge düzenlemek ve sahte belge alıp kullanarak vergi kaçakçılığı yaptığı suçunu işlediği iddia ediliyor. İddianameye dayanak oluşturan Hesap Uzmanları Kurulu'nun raporunda aranması gereken katma değer tutarı 1 trilyon 773 milyar lira olarak belirtiliyor.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın 'kyıp' olduğu gerekçesiyle sık sık gündeme getirdiği AKP Giresun Milletvekili Ali Temur ile AKP Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan'ın dosyaları da TBMM'ye sunuldu. Temur ve Tutan, kapatılan RP'nin 'kayıp trilyon davası'nın sanıkları arasında yer alıyor.
Ayrıca, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın 'hakaret', CHP Zonguldak Milletvekili Nadir Saraç'ın 'ihaleye fesat karıştırma', CHP Ağrı Milletvekili Naci Aslan'ın 'Şiddet ve Tehdit', AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'in de 'Yayın yoluyla Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamalarıyla dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor. TBMM'ye yeni sunulan bu dosyaların ele alınması için yeni bir hazırlık komisyonu kurulması beklenecek.