Yemin barışı

Yemin barışı
Yemin barışı
Başbakan dün Çiçek ile görüştükten sonra krize çözüm umudu arttı. AKP ve CHP heyetlerinin görüşmesinde sona yaklaşıldı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , tutuklu milletvekillerinin Meclis’e girememesiyle başlayan ve yemin krizi ile devam eden sürecin çözümü için umut verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun grup başkanvekillerinin bir araya gelerek çözüm yolu aramalarına yeşil ışık yakan Başbakan Erdoğan, “Pazartesi günü yemin krizinin çözülme ihtimali var mı” sorusu üzerine “İnşallah” dedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in biraraya getirdiği AKP ve CHP grup başkanvekilleri de sorunun çözümü için ortak irade beyanı noktasında anlaşmaya vardı. CHP’nin pazartesi günü yemin edebileceği görüşü ağırlık kazandı.

Kılıçdaroğlu’nun önceki gün TBMM Başkanı Çiçek’le bir araya gelmesinin ardından dün de Başbakan Erdoğan, Çiçek’i makamında ziyaret etti. Görüşmede, boykot ve yemin krizi ön plana çıktı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Erdoğan, “yaşanan bazı sıkıntıları” görüştüklerini söyledi. Görüşmenin ardından hükümet programını sunan Erdoğan, tutukluluk süreleri ve uzun yargılamayla ilgili çözüm mesajları verdi: “Gecikmiş adalet adalet değildir anlayışıyla yargı süreçlerini daha da hızlandıracağız.”
TBMM Başkanı Çiçek’in çağrısı üzerine, tutuklu vekiller sorununun çözümü için AKP ve CHP yönetimi dün akşam biraraya geldi. Çiçek’in başkanlığındaki görüşmeye AKP adına Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın, CHP adına da Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ilemilletvekilleri Turgut Dibek, İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın katıldı.

Ortak irade beyanı

Bu zirvede yemin krizi sorunu çözüldü. Toplantıda “Ortak iradeyi” temsil eden bildirinin içeriğinin görüşüldüğü öğrenildi. AKP ve CHP temsilcileri ilk aşamada “Yasal bir düzenlemenin süreci daha başından tıkayacağı” görüşünde birleşti. Son şeklini bugün alacak bildiride uzun tutukluluk süreleri, tutuklu vekillerin durumu üzerine iktidar ve anamuhalefet partilerinin görüşleri yer alacak. Bildirinin yayınlanmasının ardından pazartesi günü CHP’liler yemin etmeyi planlıyor.
Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP’li Hamzaçebi, görüşmenin çok yararlı, yapıcı ve olumlu olduğunu, her iki tarafın da olumlu yaklaştığını söyledi. Hafta sonu veya en geç pazartesi günü tekrar biraraya geleceklerini söyleyen Hamzaçebi, yöntemin nasıl olacağını bir kez daha biraraya geldiklerinde kararlaştırılacaklarını söyledi ve ekledi: “Buna ‘deklarasyon’ demek yanlış olur” dedi. Öte yandan AKP Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, “CHP’lilerin pazartesi yemin edeceğinden umutluyum” diye konuştu.

Ortak anlaşma metni
‘Ortak irade’ beyanı anlamı taşıyacak olan bildirinin temel ilkeleri ise şöyle belirlendi:
“Meclis’e giremeyen milletvekillerinin durumu milli iradeyi rahatsız etmiştir; ana muhalefetsiz Meclis olamaz; sorunları çözüm yeri Parlamento’dur.”

 

BDP’den ‘yemine hazırız’ mesajı
BDP çözüm arayışını Diyarbakır’dan Ankara’ya taşıdı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile dün görüşen BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, ‘yemine hazırız’ mesajı verdi. Demirtaş, demokratik siyasetin önünün açılması için Meclis’te mutabakat sağlanması halinde gelip yemin edeceklerini söyledi. Görüşme sonrası açıklama yapan Demirtaş, “Anayasanın uzlaşma zemininde yapılacağı ve demokratik siyasetin önünün açılacağına dair mutabakat çok önemlidir. Böyle bir mutabakat arayışına katkı sunarız” dedi. Demirtaş, bu noktaya varılması halinde sorunun çözüleceğini belirtti. {RİFAT BAŞARAN/ANKARA}