Yemin edeceği kesin olan tek CHP'li: Oktay Ekşi

Yemin edeceği kesin olan tek CHP'li: Oktay Ekşi
Yemin edeceği kesin olan tek CHP'li: Oktay Ekşi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Meclis'e gideceklerini ancak yemin için kararlarını bugün vereceklerini söyledi. Kulislerde CHP'lilerin yemin etmeyecekleri konuşulurken, sadece Meclis'i yönetecek Oktay Ekşi'nin yemin edeceği ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Meclis’teki yemin töreninden önce NTV’ye özel açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili seçildikten sonra tahliye edilmeyen "Ergenekon" sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay için mücadelelerini parlamento zemininde yapacaklarını söyledi. Yarın TBMM'ye gideceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Yemin konusundaki kararımızı bugün belirleyeceğiz” diye konuştu. Mücadele için meşru zeminin Meclis olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sokakta mücadele vermeyeceğiz” dedi.

'BAŞBAKAN'I GARİPSİYORUM' 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, açıklama yapmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı da eleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Sürekli milli iradeden söz eden bir siyasetçinin milli iradeye vurulan bu darbe konusunda sessiz kalmasını garipsiyorum." 
Kulislerde Kemal Kılıçdaroğlu dahil tüm CHP milletvekillerinin yemin etmeme eğiliminde oldukları konuşuluyor. Sadece en yaşlı milletvekili sıfatıyla Meclis'e başkanlık yapacak Oktay Ekşi'nin yemin etmesi bekleniyor. 


BÜTÜN DÜNYA CHP'Yİ KONUŞACAK
Öte yandan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ise Kılıçdaroğlu’nun, milletvekillerinin ant içme töreniyle ilgili partinin tavrını yarın saat 14.30'da açıklayacağını söyledi. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, TBMM’de kaydını yaptırdıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının, TBMM Genel Kurulu’nda yarın yapılacak ant içme törenine CHP’nin katılıp katılmayacağı yönündeki sorularına Gök, şöyle dedi:

“Meclis’te kimlerin milletvekili olup olmayacağına karar veren merci AKP’dir. CHP, benim kanaatim olarak, sessiz kalamaz, eylemsiz duramaz, bu olayı sindiremez. Yarın sanıyorum saat 14.30’da Sayın Genel Başkan sizleri bilgilendirecek. Gerekçe, eylem, sonuç her konuda sorunuzu yanıtlayacak. Genel Başkanımız yarın bu konuyu açıklayacak. Bütün dünya bu konudaki tavrımızı öğrenecek.”

“EN SERT TAVIR KONULMALI”
“Siz yarın katılacak mısınız? Yarın yemin edecek misiniz” sorusuna ise Gök, “Ben bir parti üyesiyim, partimin kararına uyarım. Partimin kararı deklere edilinceye kadar benim görüşüm bu demokrasi dışılığa sert, net en etkin şekilde tavır koyma zorunluluğumuz vardır” dedi. 

“YARIN TÜM DÜNYANIN GÜNDEMİNE OTURACAĞIZ”
CHP’nin tavrını yarın herkesin öğreneceğini ifade eden Gök, “Yarın tüm dünya saat 15.00 itibarıyla tüm dünya AKP’nin izinleriyle oluşan, AKP’nin millet iradesini hiçe sayarak kendi kararıyla oluşturduğu Meclis’teki durumunu konuşacak. Yarın tüm dünyanın gündemine oturacağız” dedi. (ANKA)