Yemin eden tek CHP'li

TBMM'de yeni dönemin ilk oturumu ve yemin töreni başladı. Genel Kurul'a AK Parti'li ve MHP'li vekiller katılıp yemin ederken CHP ise Genel Kurul'a katıldı ancak yemin etmiyor. CHP'den yemin eden tek vekil ise geçici başkan Oktay Ekşi oldu.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


Yeni Meclis CHP ve BDP'nin boykotunun gölgesinde toplandı. En yaşlı üye Ekşi'nin ilk mesajı ise yeni Anayasa oldu. Oktay Ekşi, konuşmasına seçimlerde Meclis'e girme hakkı kazanan partileri kutlayarak başladı: "Adalet ve Kalkınma Partisi başta olmak üzere bütün partileri kutluyorum."

Ekşi, tutuklulukları nedeniyle Meclis'in ilk oturumuna katılamayan milletvekillerini de unutmadı: "Meclis 8 milletvekili milletimizin kendilerine verdiği görevleri yapmaktan mahrumlar. Böyle bir durum hem TBMM’nin geçmişine, hem de demokrasimize yakışmadığını kayda geçmesini istiyorum." 1960 darbesinin ardından kurulan Kurucu Meclis'i hatırlatan Ekşi, "Bundan tam 50 yıl önce en genç 3 üyeden biriydim şimdi en yaşlı üye sıfatıyla burada bulunuyorum" diye konuştu.

Ekşi Anayasa vurgusu yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
"50 yıl önce görev üstlenen kurucu meclis hukuk ve siyaset tarihinin en demokratik anayasasını yaptı. 50 yıl sonra bugün toplanan yüce Meclisimiz aynen onun gibi yeni bir anayasa yapma misyonuyla göreve başlıyor. Yeni anayasamızın, Cumhuriyetin değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen kurucu felsefesine ve temel değerlerine bağlı bir anlayışla ve gerçek bir uzlaşmayla yapılmasını diliyorum. Ömrünü gazeteciliğe vermiş bir arkadaşınız sıfatıyla bu anayasanın ülkemizdeki ifade ve basın özgürlüğü tartışmalarına son verecek güvenceler içermesini istiyorum.

Büyük bir ulusun yarattığı büyük bir ülkeyiz. Bu gerçek özellikle bize, çevremizdeki ülkelere örnek olma sorumluluğunu yüklüyor. Bu önemli misyonun hakkını bugüne kadar ülkemizde demokrasiyi yaşatarak verdik. İslam aleminde bunu yapabilen tek ülkeyiz. Çünkü, demokrasiyi yaşatmanın tılsımına o coğrafyada sadece biz sahibiz. Laik devlet düzeni bu tılsımın adıdır. Yüce Meclisin özellikle yeni anayasa hazırlarken bu önemli gerçeği kutsal bir değer olarak koruyacağından eminim.''