'Yeni anayasa partisiz olsun'

'Yeni anayasa partisiz olsun'
'Yeni anayasa partisiz olsun'
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret etti. Gül, 2007 deneyimini hatırlatarak "Yeni anayasa parti mührü taşımamalı" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA-TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Çankaya Köşkü’nde ziyaret etti. Gül, komisyon üyelerine 2007’deki anayasa çalışmalarını anımsatarak, yeni anayasanın ‘parti mührü taşımaması’ gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı’nın, muhalefetin eleştirileri üzerine, özel yetkili mahkemelerle ilgili kaygılarını da dile getirdiği öğrenildi. Komisyon bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 18 Haziran’da da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.
Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Gül’e gerçekleştirdiği ziyarete AKP ’li Mehmet Ali Şahin, CHP’li Atilla Kart, MHP ’li Oktay Öztürk, Faruk Bal ve Tunca Toskay ile BDP’li üyeler Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan katıldı. Çiçek, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün süreci yakinen takip ettiğini ifade ettiğini belirterek, “Takdirle yapılan bir çalışma olduğunu ifade buyurdular. Dolayısıyla bu çalışmaları yakinen takip ediyor ve her türlü desteği vereceğini ifade ediyor” dedi. 

‘Başkanlık’ eleştirileri
Toplantıda Çiçek, 19 Ekim’den bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, yeni anayasa yapmak için bu tarihi fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.
Muhalefet vekilleri ise Gül’e sürece ilişkin eleştirilerini aktardı. CHP’li Atilla Kart, Başbakan Erdoğan ve bazı bakanların ‘başkanlık sistemi’ açıklamalarına değinerek, “Farklı ittifaklarla veya referandum yoluyla toplumu kutuplaştırarak anayasa sürecinin tamamlanmak istenmesi toplumsal barışa zarar verir” dedi.
BDP’li Altan Tan ise KCK operasyonlarına değinerek, “Biz Meclis’te mümkün olduğu kadar uzlaşma siyaseti güderken, bizi zor durumda bırakacak şeyler oluyor. Antidemokratik gelişmeler uzlaşmamızı zorlaştırıyor” eleştirisinde bulundu.
Gül, muhalefetin eleştirilerine yanıt verirken, özel yetkili mahkemelerin kuruluşu döneminde kendisinin de kaygılarını ifade ettiğini hatırlattı. Gül’ün, CHP’li Kart’ın ‘Başkanlık sistemi’ eleştirileriyle ilgili olarak da “Önemli meseleler, toplumun bütününde tartışılmalıdır” uyarısında bulundu ğu belirtildi. 

Gül’den özeleştiri
Cumhurbaşkanı Gül ise anayasa çalışmalarında mutabakatın önemine vurgu yaparak, “Esas elbette önemli, ama metodoloji de bir o kadar önemli. 2007’deki seçimde de güçlü bir temsil oluştu, ama o dönem bir parti çalışmasıyla anayasa yapmaya çalışmanın yanlış olduğu görüldü. Esasında birinci dönemde böyle yapmalıydık, ama o zaman siyasette acemiydik, hatalarımız, eksiklerimiz olmuş olabilir” dedi. Yeni anayasanın bütün partilerin ortak mührünü taşıması gerektiğini kaydeden Gül, “Bu kadar emek heba edilmemeli. Keşke sayın liderler de Anayasa yapım sürecinde bir araya gelip üslup konusunda bir anlaşma sağlasaydı” dedi.