Yeni anayasada BDP'sizlik tehlikesi

Yeni anayasada BDP'sizlik tehlikesi
Yeni anayasada BDP'sizlik tehlikesi
Açlık grevleri nedeniyle TBMM Komisyonu çalışmalarını askıya alan BDP, yeni anayasa komisyonu için mazeret dilekçesi verdi. Ancak üç toplantı üst üste katılmazsa 'çekilmiş' sayılacak ve komisyon dağılmış olacak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Açlık grevleri nedeniyle Meclis Komisyonu çalışmalarını askıya alan BDP , mutabakat gereği komisyonun dağılmaması için TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na mazeret dilekçesi verdi. BDP, dilekçesinde “açlık grevlerini” mazeret gösterdi.
Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in telefonla arayarak, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda “üç toplantıya katılmama durumunda masayı terketmiş sayılma” kuralını anımsatıp mazeret dilekçesi verilmesini istemesinin ardından, BDP, bugün dilekçesini sundu. BDP mazeret dilekçesinde açlık grevleri ile ilgili süreç anımsatılarak, Uzlaşma Komisyonu Üyesi Sırrı Süreyya Önder’in açlık grevinde olduğu, diğer üye Ayla Akat Ata’nın da süren açlık grevleri nedeniyle Ankara dışında çalışmalar yürüttüğü anımsatılarak 19 Kasım tarihine kadar toplantıya katılamayacağı belirtildi.
Açlık grevlerinin sona ermemesi durumunda 19 Kasım’ın ardından durum yeniden gözden geçirilecek ve bir kez daha dilekçe verilip verilmemesi kararlaştırılacak.
Komisyonun çalışma esasları belirlenirken, siyasi partilerden birinin çekilmesi ya da çekilmiş sayılmasıyla komisyonun görevinin sona ereceği üzerinde anlaşılırken, “En az üç toplantıya mazeretsiz katılmayan siyasi parti çekilmiş sayılır” hükmüne de yer verilmişti. Buna göre, BDP mazeret bildirmeksizin üç toplantı üst üste Komisyon çalışmalarına katılmazsa ‘çekilmiş’ sayılacak; ‘çekilmiş’ sayılması halinde de Anayasa Uzlaşma Komisyonu dağılmış olacak.SADECE ANADİLDE SAVUNMA İÇİN…

Açlık grevlerine destek amacıyla Melis’teki komisyon çalışmalarını askıya alan BDP, ana dilde savunma hakkı getiren tasarının komisyon görüşmelerine ise katılma kararı aldı. BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, ana dilde savunma hakkı getiren tasarının İnsan Hakları Komisyonu’ndaki görüşmelerine katılacaklarını, Genel Kurul’da da destekleyeceklerini belirterek, tasarıya ilişkin eleştirilerinin de bulunduğunu vurguladı.
Çelik, açlık grevlerinin 65. gününde olduğunu belirterek, “Artık ölümlerin her an yaşanabileceği bir sürece girilmiştir” dedi. Açlık grevi yapanların taleplerinin vicdani ve insani olduğunu söyleyen Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın grup toplantısında yaptığı konuşmanın, beklentilerini karşılamadığını ve “talihsiz” olduğunu söyledi. Kamuoyunun daha duyarlı olmasını isteyen Çelik, Abdullah Öcalan’ın da her tutuklu gibi haklarını kullanması gerektiğini kaydetti.
Çelik, bir soru üzerine, “İç hukuk ve uluslararası hukuk süreçleri tamamlandığı için Öcalan’a idam cezası uygulanamaz” diye konuştu.