'Yeni CHP' galip geldi

'Yeni CHP' galip geldi
'Yeni CHP' galip geldi

Kılıçdaroğlu, eski genel başkanlar Altan Öymen ile Hikmet Çetin in arasında oturdu.

Muhaliflerin imzasıyla toplanan kurultay sakin geçti. Tüzük değişikliği talebi reddedildi. Kılıçdaroğlu: "CHP yeni bir yol haritası çiziyor."
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi
NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA-  CHP ’de muhaliflerin imzasıyla toplanan kurultaydan da ‘Yeni CHP’ sloganıyla yola çıkan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu galip çıktı. Kılıçdaroğlu, “CHP halka doğru giden bir yol haritası çiziyor” dedi.
CHP’nin önceki gün yapılan kurultayının ardından dün de gündemi 362 muhalif delegenin imzasıyla belirlenen kurultay toplandı. Yaklaşık üç saat süren toplantıda muhaliflerin tüzüğün 9 maddesinde değişiklik talepleri oylanarak reddedildi. Kurultay, ilkine göre daha küçük olan Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda izleyici ve kameraya kapalı olarak gerçekleştirildi. Kogrede Halk TV çekim yaparak televizyon kanallarına dağıttı. İlk kurultaydaki Mersin Milletvekili İsa Gök’ün engellenmesine yönelik girişimler ve gerginlik beklentisi yüksek olduğu için, bu kez tribünlerin önüne özel güvenlik görevlileri dizilmişti. 

‘Birileri kavga bekliyordu’
Divan Başkanlığı’na yine Adnan Keskin seçildi. Divan oluşturulduktan sonra partililere seslenen Kılıçdaroğlu, sözlerine pazar günü yapılan kurultaya atıfta bulunarak başladı ve şunları söyledi: “Birileri şunu bekliyordu; CHP’de kurultay olacak kavgalar, sandalyeler uçuşacak. Şimdi geldik bir yere. İşte bu CHP var mı? Barışı, özgürlüğü, demokrasiyi her kurultayında savunan CHP. CHP yeni bir yol haritası çiziyor. Halka doğru giden bir yol haritası çiziyor. Türk demokrasi tarihi açısından çok önemli bir sınav verdik. Önce demokrasiyi, kendi partimizde yaptık. Demokrasisi gelişmiş bir CHP var artık.”
Muhaliflere de el uzatan Kılıçdaroğlu, “Ortak ses, ortak güç oluşturacağız, aklımızı kullanacağız. Herkesi kucaklayacağız” dedi.
Bir önceki kurultayın olay adamı İsa Gök de bir konuşma yaptı. Yuhalanan Gök, Kılıçdaroğlu’nu sadece ‘Mustafa Kemal’ ifadesini kullandığını belirterek eleştirdi. CHP’nin yeni tüzüğüyle sağa kaydığını, ‘tek adam’ yönetimine gittiğini öne süren Gök’ün sözleri Kılıçdaroğlu lehine sloganlarla kesildi. 

Baykal’dan eleştiriler
Kurultaya katılmayan eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın yakın çevresine, “Hayırlı olsun. Bu üzücü manzaraları görmek istemezdik. Partideki huzursuzluk beni etkiledi. Kurultay yönetimi açısından demokratik bir yönetim anlayışı olmadı. Her madde ayrı ayrı görüşülmeliydi, üzerinde konuşma açılmalıydı. Bu yapılabilmeliydi” dediği öğrenildi.Bu kez de Sabri Ergül tartışması
Oylama sırasında Sabri Ergül, bazı maddelerde gizli oylama talep eden önerge verdi. Divan Başkanı Keskin, önergenin reddedildiğini duyururken, Ergül kürsüye doğru yöneldi. Kürsü önünde bekleyenlerle Ergül arasında bir süre tartışma yaşandı. Keskin, “Sayın Ergül, burası şov yapılacak yer değil, oturun yerinize” dedi. Bu arada, eski MYK üyesi Savcı Sayan’ın salona korumalarıyla girmek istemesi üzerine arbede yaşandı.