Yeni dersimiz 12 Eylül

2005-2006 öğretim yılından itibaren ilk ve ortaöğretim ders kitaplarına 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri de girecek. Yetkililer, objektif olunacağını söylüyor.

ANKARA - İlköğretim ve ortaöğretim müfredatını yenileme çalışmalarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere Türkiye'nin yakın tarihini anlatacak. 2005-2006 eğitim-öğretim yılında piyasaya çıkarılacak ders kitaplarında, 1990 yılına kadar Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan gelişmeler de yer alacak.
Bu çerçevede öğrenciler, 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri ile Kıbrıs tarihi ve Demokrat Parti'yi tarih kitaplarından okuyabilecek.
Yakın tarih kitaplarda
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu'nun tüm ders müfredatlarını yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kurulun çalışmalarında özellikle sosyal bilimler ve tarih müfredatında yapılacak değişiklikler dikkati çekiyor. Buna göre, artık tarih dersinde öğrencilere sadece İkinci Dünya Savaşı'na kadar meydana gelen tarihi olaylar anlatılmayacak. Türkiye'nin yakın tarihi de tarih kitaplarına girecek.
İçerik merak konusu
Talim Terbiye Kurulu'nun yaptığı çalışmalara göre, öğrencilere tarih derslerinde 1990 yılına kadar yaşanan olaylar da anlatılacak. Yenileme çalışmaları hızla sürdürülen müfredat çerçevesinde 2005-2006 eğitim-öğretim yılında bakanlık tarafından çıkarılacak tarih kitaplarında 12 Eylül ve 12 Mart askeri darbeleri ile Kıbrıs ve Demokrat Parti'nin nasıl işleneceği ise merak ediliyor.
Yetkililer, bazı kesimlerde 'darbe' diye nitelendirilen olayların olabildiğince objektif ve kanıtlara dayalı olarak işlenmesinin sağlanacağını belirtti.