Yeni hükümette ekonominin patronu kim olacak?

Yeni hükümette ekonominin patronu kim olacak?
Yeni hükümette ekonominin patronu kim olacak?
1 Kasım'da AKP'nin bandıktan 'tek başına' çıkmasının ardından ekonomi yönetiminde... Ekonominin patronu Ali Babacan mı olacak Berat Albayrak mı? Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi "Başbakanlık kulislerinden" bu konuyla ilgili duyumlarını aktardı.

RADİKAL – 1 Kasım’da yapılan genel seçimden beklenmedik bir başarıyla ayrılan AKP’de, kurulacak yeni hükümette kimlerin yer alacağı ve özellikle ekonomi yönetiminde kimin ya da kimlerin etkin olacağı konuşuluyor. Ekonominin başında 13 yıldır alışıldığı üzere Ali Babacan’ın mı; yoksa hükümete yakın bazı çevrelerde dile getirildiği ve beklendiği gibi Berat Albayrak’ın mı olacağı soruları açıkça soruluyor. AKP ve hükümet kulislerine yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi de, bugünkü yazısında, yeni kurulacak hükümette ekonomi yönetimine ‘kimin patronluk edeceği’ sorusunu sorarak yanıta ilişkin duyumlarını aktardı.

AKP’nin 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar olan sürede kazandığı 4,5 milyon oyda en önemli faktörün “istikrar kaygısı” olduğunu ve bu oyların ‘emanet’ görülerek kalıcı hale getirecek bir strateji geliştirilmesi gerektiğini yazan Abdülkadir Selvi, bu süreçte en önemli unsurun da ekonomi olacağını söylüyor.

Selvi, Davutoğlu’nun “ekonomi, güvenlik ve reformlar” konusundaki ‘mini kabine’ yaklaşımının Babacan-Albayrak ikilemini çözeceği görüşünde: “Başbakan hem ekonominin patronu, hem kaptanı olacak. Böylece ekonomin patronu Ali Babacan mı olacak, yoksa Berat Albayrak mı gelecek sorusu da ortadan kalkacak. Belki mini kabinede yer alacaklar ama ekonominin patronu Başbakan olacak.”

Abdülkadir Selvi'nin "Ekonominin patronu kim olacak?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bu süreçte en önemli unsurlardan biri, ekonomi olacak. Türkiye, AK Parti'nin devraldığı 3 Kasım 2002'deki Türkiye değil. AK Parti'nin 14 yıldır yönettiği bir Türkiye var. Kendi başarısıyla yarışacak bir ekonomi politikalarına ihtiyaç var. Ekonomide yeni bir hikayenin yazılması gerekiyor. O nedenle Başbakan Davutoğlu'nun ‘Mini kabine’ yaklaşımı önemli.

Peki ekonomideki yeni sistem nasıl olacak, sistem nasıl işleyecek, Ali Babacan ekonomi yönetiminde yer alacak mı?

Şimdi artık, ‘Ekonominin patronu kim olacak’ sorusuna cevap verebiliriz. Yeni süreçte ekonomin patronu Başbakan Ahmet Davutoğlu olacak. Kabinenin başı olması nedeniyle Başbakan, hem ekonomin, hem dış politikanın, hem diğer icraatların patronudur. Ama buradaki durum farklı. Yeni bir sistem devreye giriyor.

Yeni sistemde ekonomin patronu Başbakan Davutoğlu olacak. Mini kabine doğrudan Başbakan'a bağlı olarak çalışacak. Başbakan hem ekonominin patronu, hem kaptanı olacak. Böylece ekonomin patronu Ali Babacan mı olacak, yoksa Berat Albayrak mı gelecek sorusu da böylece ortadan kalkacak. Belki mini kabinede yer alacaklar ama ekonominin patronu Başbakan olacak.

Burada ekonomin günlük işleyicini kim takip edecek? Ali Babacan'ın yaptığını Başbakan mı yapacak? şeklindeki sorulara cevap verilmesi gerektiğine inanıyorum. Güvenlikle ilgili bir birim oluşturuldu. Özellikle de 23 Temmuz'dan bu yana bu birimin sık sık toplandığına tanıklık ediyoruz. Ama hem güvenlikten sorumlu bakanlar görevlerinin başında hem de asker ve sivil bürokratlar işlerini yapmaya devam ediyor. Burada önemli bir nokta var. Başbakan güvenlikle ilgili hem siyasi sorumluları hem askeri ve sivil bürokratları bir araya getiriyor. Ayrıca kararlar Başbakan düzeyinde alınıp, takipleri de aynı seviyede yapılıyor. Sonuç almaya odaklı olan bu yöntemin terörle mücadelede sağladığı katkı ortada.

Bunun biraz daha geliştirilmiş şekli ekonomide olacak.”