Yeni kuşaklar matematiksiz

Düşünme vaktidir

64 bin öğrencinin sıfır çektiği Liselere Giriş Sınavı'nda, fen bilimleri dışındaki test türlerinde son altı yılın en düşük net ortalaması oluştu. Matematikte 1999'da altı olan ortalama net doğru, 1.1'e düştü.

ANKARA - Sonuçlarıyla eğitim sistemini tartışmaya açan LGS'de dikkat çeken bir nokta da, aynı zamanda yeni kuşağın 'matematiksiz' yetiştirildiği oldu. 1999 yılında yapılan sınavda adaylar matematik testinde altı net ortalaması yakalarken, bu yılki sınavda ortalama 1.1'e kadar geriledi. Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler testlerinden 25'er olmak üzere toplam 100 sorunun çıktığı, ancak bu yıl iki matematik sorusunun 'hatalı' olması nedeniyle iptal edildiği LGS'de, fen bilimleri testi dışındaki diğer üç test türünde de son 6 yılın en düşük net ortalamasına inildi.
Diğer test türlerinde bir veya 1.5'lik net ortalaması düşüşü yaşanırken, matematik testindeki düşüş iki net düzeyinde oldu. 2004-LGS'de adayların matematik testinde yakaladıkları net ortalaması 1.1 olarak gerçekleşirken, bu rakam geçen yıl ve 2002 yılındaki sınavda 3.1, 2001'deki sınavda 4.7, 2000'deki sınavda da 4.4 olmuştu.