Yeni MGK'dan yeni 'Kırmızı Kitap'a onay

Yeni MGK'dan yeni 'Kırmızı Kitap'a onay
Yeni MGK'dan yeni 'Kırmızı Kitap'a onay

MGK, yeni üyeleriyle dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. 5 saatlik toplantı sonrasında Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve komutanlar Köşk te sürpriz bir zirvede bir araya geldi.

'Kırmızı Kitap' olarak bilinen Yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne MGK'dan onay çıktı. Kurul da 3 ana konu ele alındı.

ANKARA / RADİKAL
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), “ PKK ’nın sivil halkı hedef alan saldırılarında kara mayını kullanmaktan çekinmeyen” bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, “müttefik ülkeler”e, örgütün faaliyetleri konusunda etkin tedbir alma çağrısı yaptı. MGK, “irtica’yı iç tehdit, İran’ı dış tehdit” olmaktan çıkaran ve Yunanistan’ı tehdit sıralamasında aşağıya düşüren yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni de görüşerek kabul etti.
MGK’nın ekim toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında dün Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. 5 saat 15 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamada, terörle mücadele, Irak’taki hükümet kurma çalışmaları ve siber tehdit konularının ele alındığı ifade edildi. 

Geçitli’ye atıf yapıldı
Teröre karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanan açıklamada, 16 Eylül 2010 günü Hakkari’nin Geçitli Köyü yakınlarında meydana gelen mayınlı saldırıya tarih ve yer belirtilmeden değinildi. Ağırlıklı olarak sivil bürokrasi tarafından hazırlanan ve ağustos ayı MGK toplantısında taslak metin olarak üyelere dağıtılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi de (MGSB) toplantıda ele alındı. Açıklamada, yapılan değerlendirmeler sonrasında belgenin son halinin “uygun” bulunduğu ve bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu’na bildirilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi. 

Üçlü mekanizma görüşüldü
Kamuoyunda “Kırmızı Kitap ” olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde, özellikle Türkiye ’nin ‘iç tehdit’ olarak tanımladığı unsurlarda değişikliğe gidildiği belirtiliyor.
Buna göre, “irtica” iç tehdit olmaktan çıkarken, bunun yerine “Dini istismar eden örgütler” tanımı geliyor. Bölücülük ve bu kapsamda terör örgütü PKK ise “öncelikli tehdit” sıralamasındaki yerini koruyor.
Yeni MGSB’de anayasa ve yasalarda suç olarak tanımlanmayan hiçbir eylemin tehdit olarak görülemeyeceği ifade ediliyor. Böylece kurumların veya kişilerin izlenmesi, vatandaşların fişlenmesi yapılamayacak. Hiçbir sınır komşusunun “dış tehdit” olarak sayılmaması öngörülürken, bu kapsamda önceki belgede nükleer çalışmaları nedeniyle tehdit olarak kabul edilen İran da tehdit olmaktan çıkarılıyor. Yunanistan’ın Ege’de savaş çıkarma ve Türkiye’yi askeri anlamda tehdit etme potansiyeli daha düşük bir ihtimal olarak algılanıyor.
Dünkü MGK’da ayrıca, Irak’taki hükümet kurma çalışmalarının da değerlendirildiği kaydedildi. Kurul, 7 Mart 2010 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinden bu yana yeni hükümetin henüz kurulamamamış olmasının muhtemel yansımalarını ele alırken, gözlemlenen sorunların “ulusal uzlaşı” temelinde aşılmasının önem taşadığına işaret etti. Bu kapsamda, terörle mücadeleye ilişkin Türkiye-Irak-ABD üçlü mekanizma sürecindeki gelişmeler de gözden geçirildi. Kurul da, “siber tehdit”e karşı yürütülecek çalışmalar da ele alındı.