Yeni Oslo mesajları seçim yatırımı

Yeni Oslo mesajları seçim yatırımı
Yeni Oslo mesajları seçim yatırımı
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Oslo görüşmelerinin tekrar başlamasındaki amacın 12 Haziran 2011 seçimleri öncesiyle aynı olduğunu belirterek, “Önümüzde 2013 seçimleri var, sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Başbakan’ın tek istediği kendisini başkan yapacak bir sistem, bir ortam” dedi.
Radikal’e açıklamalarda bulunan Tanrıkulu, hükümetin İmralı’da ve Oslo’da görüşmeler yaptığını hatırlatarak, “Her iki görüşme trafiğine ve içeriğine baktığımız zaman , bir daha başlayacaksa bu görüşmeler, hükümet neden kesildiğini açıklasın. Ne konuşuldu da niye kesildi? Neden başarısız oldu?” sorularını yöneltti. Tanrıkulu, CHP’nin görüşünün halen Oslo görüşmelerinin çözüm odaklı yapılmadığını, silah bıraktırmaya odaklanmadığı olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Mutabakat metninden ortaya çıkan tablo hükümetin ve Başbakan’ın 12 Haziran 2011 seçimlerine odaklı bir görüşme trafiği izlediği. Dolayısıyla bu görüşmeler sorunun çözümüneyönelik değil, Başbakan’ın kendi başarısına odaklı yapılmış.”

 

Danışmaya niyeti yok

 

“Hükümet yeni bir ‘Kürt açılımı’ yaparsa PKK buna güvenir mi?” sorusunu ise Tanrıkulu şöyle yanıtladı: “Büyük bir güvensizlik var. Hükümetin bir açılım, demokratik çözüm ya da meşru çözüm noktasında bir adım atacağı yok.”